تاکید استاندار آذربایجان شرقی بر دانش بنیان شدن تولید

استاندار آذربایجان شرقی کیفی‌سازی و دانش‌بنیان شدن را حلقه مفقوده بخش تولید دانست.

 
تاکید استاندار آذربایجان شرقی بر کیفی سازی تولیداتبه گزارش طبیب از  خبرگزاری صدا و سیما مرکز آذربایجان شرقی، عابدین خرّم در نخستین جلسه گروه کاری اشتغال و بازار کار استان در سال جدید گفت: اگر حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار صنایع بزرگ و کوچک نهادینه شود بسیاری از معضلات تولید در حوزه بهره‌وری، کیفیت و بازاریابی قابل حل است.
 
وی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب با علم به اهمیت کیفی‌سازی در بخش تولید، امسال بر مسأله دانش‌بنیان شدن این بخش تأکید کردند که اگر به این موضوع توجه شود، تولید و اشتغال هدفمندتر و با نتایج بهتر محقق خواهد شد.
 
وی، مشاوره شغلی برای افراد جویای کار را از جمله مشکلات حوزه اشتغال استان عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ارتباط هدفمندی بین افراد جویای کار و صاحبان صنایع و کارفرمایان وجود ندارد که لازم است اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری بخش خصوصی و تعاونی اقدام اساسی در این حوزه انجام دهد.
 
خرّم، ارائه مشاوره‌های شغلی به افراد جویای کار بویژه فارغ‌التحصیلان بیکار، ساکنان مناطق حاشیه‌نشین، دهک‌های پایین جامعه و مددجویان نهادهای حمایتی را ضروری دانست و افزود: با وجود فرصت‌های شغلی در بخش تولید استان، دسترسی نیروی کار به این فرصت‌ها دشوار است و لازم است که نیروی کار متناسب با نیاز کارفرمایان شناسایی و ارتباط بین آنها برقرار شود.
 
استاندار آذربایجان شرقی همچنین حل مشکل بیکاری در برخی از شهرها و روستاهای استان را نیازمند اصلاح روش‌ها در بخش کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد: دستگاه‌هایی مانند جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت که سهم بالایی در حوزه اشتغال دارند، مزیت‌های مربوط به این بخش‌ها را شناسایی و فعال کنند.
 
وی با تأکید بر اینکه مسئولان استان در حوزه تخصصی خود به صورت جدی وارد شده و موانع ایجاد اشتغال را رفع کنند، افزود: اگر موانع رفع شود، کاروان تولید و اشتغال خودبه‌خود به حرکت درمی‌آید.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی هم در این جلسه گفت: در سال گذشته با ایجاد و راه‌اندازی 10 مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی، 4 مرکز شتاب‌دهی و اورژانس کسب‌وکار، بستر مناسبی برای تحقق شعار سال 1401 در استان فراهم شده است.
 
حسین فتحی افزود: ایجاد زیست‌بوم اشتغال، تحول در آموزش‌های مهارتی، ایجاد کسب‌وکارهای تعاونی و خوشه‌ای، ایجاد کرسی‌های کارآفرینی در دانشگاه‌ها، سامان‌دهی مشاغل خرد و خانگی، شناسایی ایده‌های جدید کارآفرینی و تلاش برای تجاری‌سازی آنها از جمله برنامه‌های حوزه اشتغال استان در سال جدید است.
 
وی با اشاره به تفاهم‌نامه وزارتخانه‌های کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ایجاد فرصت‌های شغلی در سال 1401، گفت: تعهد استان در این تفاهم‌نامه، افزون بر 45 هزار شغل جدید است که با هماهنگی و همکاری دستگاه‌های مسئول، این رقم را به بیش از 52 هزار شغل افزایش دادیم.
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *