تاکید امام جمعه تبریز بر رفع تبعیض در جامعه

امام جمعه تبریز گفت: بیش از فقر، تبعیض مردم را آزار می‌دهد و گزنده است و باید تلاش کنیم تبعیض در جامعه از بین برود.

 

 

تاکید امام جمعه تبریز بر رفع تبعیض در جامعهبه گزارش طبیب از خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز آذربایجان شرقی، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز جمعه تبریز در مصلای امام خمینی این شهر افزود: مردم در زمینه‌های اقتصادی با مشکلات فراوانی مواجه هستند، اما یکی از مشکلات اصلی شان شکاف اقتصادی و تبعیض در مسائل اقتصادی و برخوردار‌های ناروا برخی افراد خاص است.

وی گفت: مردم باید در جریان نحوه‌ کار و مدل جبران حذف ارز ترجیحی قرار گیرند؛ چرا که رهبر معظم انقلاب بار‌ها تاکید کرده‌اند که باید در خصوص مسائل و موضوعات مهم با مردم صحبت شود.

خطیب نمازجمعه تبریز ادامه داد: مشکلات مربوط به گندم، آرد، ماکارونی و نان باید به‌صورت شفاف به مردم توضیح داده شود و قطعا اگر مردم به‌خوبی توجیه شوند، هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

وی در خصوص دلایل مشکلات اخیر در حوزه آرد و نان اظهار کرد: افزایش قیمت جهانی گندم و رشد ۱۲۲ درصدی قیمت آن در یک سال گذشته، افزایش شدید قاچاق آرد یارانه‌ای نسبت به سال گذشته، تخلف چند کارخانه‌ ماکارونی با عدم عرضه به بازار، صادرات ماکارونی با آرد یارانه‌ای و فروش آرد به نرخ آزاد توسط دلالان، نرسیدن یارانه آرد و گندم به سفره‌ مردم به‌دلیل قاچاق، شکاف زیاد قیمت با سایر کشور‌ها از جمله دلایل افزایش قیمت‌ها و مشکلات اخیر است.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم اضافه کرد: اکنون سه نوع آرد یارانه‌ای، آزادپز و آرد مخصوص کارخانه های ماکارونی، رشته، کیک و کلوچه توزیع می‌شود که آرد یارانه‌ای با قیمت کیلویی ۶۵۰ تومان و آزادپز کیلویی ۹۰۰ تومان در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌گیرد، اما آرد کارخانجات ماکارونی، رشته، کیک و کلوچه از کیلویی ۲۵۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش یافته است و اشکال کار این است که مردم قبلا توجیه نشدند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تاکید بر جلوگیری از تاثیر شایعات فضای مجازی و نیفتادن  در پازل دشمنان، خطاب به مسئولان دولتی گفت: مردم باید در جریان نحوه‌ کار و مدل جبران حذف ارز ترجیحی قرار بگیرند اگر می‌خواهیم جراحی بزرگی در اقتصاد انجام دهیم، باید به‌صورت جهادی اقدام کرده و فاصله‌ی طبقاتی را کاهش دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم در خصوص عملکرد دولت سیزدهم در هشت ماه گذشته گفت: دولت آیت الله رئیسی در این مدت باب حضور در بین مردم و گفتگو با آن‌ها را باز کرد.

وی ادامه داد: از جمله اقدامات خوب دولت سیزهم می‌توان به تسریع در واردات واکسن و مهار اوج گیری شیوع ویروس کرونا، پرداخت بدون تأخیر حقوق و مزایا در ادارات، گسترش دیپلماسی منطقه‌ای و بین المللی و افزایش تجارت با همسایگان، افزایش صادرات نفتی به حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز، افزایش میزان تجارت خارجی به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار، پرداخت بدهی‌های دولت گذشته، عدم استقراض از بانک مرکزی، دورزدن تحریم‌ها، ورود فعالانه به مذاکرات رفع تحریم، فعالیت در قالب بسته‌های برنامه‌ای برای اصلاح بودجه، نظام بانکی و بهبود فضای کسب و کار اشاره کرد.

وی با بیان اینکه کارنامه‌ خوب دولت در هشت ماه اخیر موجب بالا رفتن انتظارات به‌ حق مردم از دولت شده است اضافه کرد: مردم تفاوت شرایط کنونی و گذشته را به‌ صورت واضح احساس می‌کنند و از دولت انقلابی و مردمی انتظاراتی دارند.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم خاطرنشان کرد: مردم کشور ما مردمی نجیب، متدین، ولایی و پای‌کار هستند و هر موقع احساس کرده‌اند که حضورشان ضروری است، در صحنه حاضر شده‌اند و قطعا دولت را در ادامه‌ این راه پر فراز و نشیب همراهی خواهند کرد.

خطیب نماز جمعه تبریز در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک هفته معلم گفت: خوشبختانه گرهی که در ارتباط با انتصاب مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی وجود داشت با تدبیر استاندار و همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و توجه وزیر آموزش و پرورش باز شد.

وی با قدردانی از خدمات پاشایی مدیرکل سابق آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی و با آرزوی موفقیت برای صیادی مدیرکل جدید آموزش و پرورش استان در تعلیم و تربیت دانش آموزان اظهار کرد: استفاده از نیرو‌های انقلابی و میدان دادن به جوانان توانمند متعهد مورد تاکید ما است.

امام جمعه تبریز همچنین تاکید کرد: دانشگاهیان، دانشجویان و آموزش و پرورش و معلمان و فرهنگیان باید به مسایل سیاسی آگاه‌ترین قشر جامعه باشند و البته سیاسی‌بازی و جناح‌بندی در آموزش و پرورش سم است.

نماینده ولی فقیه در استان اظهار امیدواری کرد: امیدوارم گرهی که در آموزش و پرورش استان باز شد در منطقه آزاد ارس نیز به زودی باز شود و از وزیر امور اقتصادی و دبیر مناطق آزاد می‌خواهم که در انتخاب مدیر منطقه آزاد ارس تاز زمان سفر رئیس جمهور به استان دقت کنند.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *