بحران قزاقستان: روسیه کنترل تاسیسات حیاتی قزاقستان را به دست گرفت

ناآرامی های قزاقستان/ دستگیری 5800 نفر/

ناآرامی های قزاقستان از هفته گذشته و به بهانه افزایش قیمت سوخت آغاز شد. بازداشت نخست وزیر سابق به اتهام خیانت

رییس جمهوری قزاقستان اعلام کرد کنترل بخش عمده ای از تاسیسات مهم و استراتژیک کشورش به نیروهای " حافظ صلح" سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) سپرده شده است.


به گزارش طبیب از  عصرایران، "قاسم جومارت توقایف" رییس جمهوری قزاقستان در نشست شورای امنیت ملی با اشاره به این موضوع گفت ایست های بازرسی و تاسیسات مهم استراتژیک کشور تحت کنترل نیروهای "حافظ صلح" سازمان پیمان امنیت جمعی - که اکثریت آنها را نیروهای ارتش روسیه تشکیل می دهد - می باشد.


این نیروها از 2 روز پیش و همزمان با درخواست توقایف به تدریج وارد قزاقستان می شوند. اکثریت آنها را نیروهای روسی تشکیل می دهند که از دو رسته نیروی زمینی و چتربازان هستند.

 


بر اساس اعلام شورای امنیت ملی قزاقستان تاکنون 125 مورد پرونده جنایی برای اعتراضات اخیر در این کشور که بنا به مدعای دولت قزاقستان کار عوامل تروریستی و نفوذی خارجی است، تشکیل شده است.

همچنین رییس جمهوری قزاقستان اعلام کرد که تاکنون 5800 نفر در ارتباط با ناآرامی های اخیر در این کشور بازداشت شده اند که بنا به مدعای او بخش عمده ای از آنها عوامل خارجی هستند.

مطالب پیشنهادی

فرم زیر را پرکرده تا فرزندتان موفق ترین برنامه نویس شود

وام ۲۰ میلیونی بانک آینده فعال شد؛آنلاین و بدون چک و ضامن!

اخذ اقامت دبی در سریع ترین حالت ممکن! سریع فرم پر کن!

برای آموزش کد نویسی به کودکان این فرم را پرکنید | 7 روز رایگان

"قاسم جومارت توقایف" رییس جمهوری قزاقستان در نشست شورای امنیت ملی 

بحران قزاقستان: روسیه کنترل تاسیسات حیاتی قزاقستان را به دست گرفت/ دستگیری 5800 نفر/ دستگیری نخست وزیر سابق به اتهام خیانت

اعتراضات و ناآرامی های قزاقستان از یکشنبه هفته گذشته و به بهانه افزایش نرخ سوخت گاز مایع خودروها آغاز شد و به تدریج به سراسر کشور گسترش یافت.


دولت قزاقستان پس از اعتراضات از تصمیم قبلی خود عقب نشینی کرد و قیمت سوخت را کاهش داد اما اعتراضات نه تنها فروکش نکرد بلکه به خشونت و شدت بیشتری گرایید.


دولت قزاقستان مدعی است آشوب های اخیر در این کشور برنامه ریزی شده و با تحریک عوامل خائن داخلی و مداخله برخی کشورهای خارجی که نامی از آنها به میان نیامده، به خشونت کشیده شده است.


در جریان ناآرامی ها دهها اماکن دولتی تخریب و به آتش کشیده شده است.


دیروز دولت قزاقستان "کریم ماسیموف"، نخست وزیر مستعفی و رییس پیشین شورای امنیت ملی قزاقستان را به اتهام خیانت بازداشت کرد.


گزارش های تایید نشده ای نیز درباره تلاش "نورسلطان نظربایف" رییس جمهوری سابق قزاقستان برای خروج از این کشور منتشر شده است. برخی گزارش ها نیز حاکی است که او به همراه خانواده اش از قزاقستان خارج شده است. دولت قزاقستان در این باره اطلاع رسانی نکرده است.


رییس جمهوری قزاقستان برای کنترل ناآرامی ها دیروز فرمان شلیک مستقیم به معترضان بدون اعلام هشدار را صادر کرده است.


او با "راهزن و تروریست" توصیف کردن بخش عمده معترضان مدعی شده 20 هزار تن از آنان در داخل و خارج از این کشور به خوبی آموزش دیده و برای آشوب و ایجاد ناامنی، سازماندهی شده‌اند.


تاکنون آمار دقیق و رسمی از میزان کشته ها و زخمی های اعتراضات اعلام نشده است.


شاهدان عینی دیروز از شهر آلماتی قزاقستان گزارش داده اند که دستکم در 2 محل از این شهر از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی به سمت معترضان شلیک مستقیم صورت گرفته است. برخی گزارش های غیررسمی و تایید نشده از کشته شدن دستکم 26 نفر از معترضان در اثر شلیک نیروهای امنیتی خبر داده اند.

مسدود کردن خیابان ها از سوی پلیس ضدشورش برای مقابله با معترضان در شهر آلماتی قزاقستان/ EPA

بحران قزاقستان: روسیه کنترل تاسیسات حیاتی قزاقستان را به دست گرفت/ دستگیری 5800 نفر/ دستگیری نخست وزیر سابق به اتهام خیانت


ناآرامی در قزاقستان در شرایطی اوج گرفته که بحران اوکراین هفته هاست رابطه بین غرب و روسیه را تحت الشعاع قرار داده و کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا به دولت مسکو درباره احتمال مداخله نظامی در اوکراین، هشدار می دهند.

 

 

 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *