دکتر عین‌اللهی:

زمینه حضور پرشور دانشجویان در راهپیمایی اربعین را فراهم کنیم/نماز عید فطر برگزار خواهد شد

دکتر بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت با بیان این‌که امیدوارم امسال اربعین بسیار باشکوهی را رقم بزنیم، گفت: حضور در راهپیمایی اربعین، زمینه ساز تربیت انسان‌های بسیاری خواهد بود که باید زمینه حضور دانشجویان را در این مراسم با برنامه‌ریزی مناسب ایجاد کنیم.

به گزارش  طبیب از مفدا، نشست جمعی از فعالان قرآنی نظام سلامت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با وزیر بهداشت دوشنبه ۲۹ فروردین ماه در سالن اجتماعات وزارت بهداشت برگزار شد.  

دکتر عباس عین‌اللهی در این نشست، بیان داشت: برنامه‌ای که وزارت بهداشت نوشته و تدوین شده است، "عدالت و تعالی نظام سلامت" است، در این خصوص انتخاب لغت تعالی بسیار معنی دار است، ما فکر می‌کنیم نظام سلامت نیازمند تعالی است زیرا در جهان مادی امروز، پیشرفت‌هایی که انجام می‌شود عمدتا مادی است و پیشرفت‌های معنوی بسیار کم اتفاق می‌افتد به نحوی که بشریت با فقر شدید معنویات مواجه شده و به همین دلیل است که سلامت معنوی را غربی‌ها در همه ارکان به خصوص در مباحث سلامت به وجود آوردند.

وی با بیان این‌که شاخص‌های سلامت معنوی در غرب با شاخص‌های ما متفاوت است، بیان داشت: شاخص‌های غربی بسیار بی‌محتوا است در حالی که ما دریای عظیم و قدوسی قرآن کریم را در کنار خود داریم که می‌توانیم از این فضا برای تعالی استفاده کنیم. علوم پزشکی با خداشناسی بسیار مرتبط و نزدیک است، آن‌جایی که فرد با شناخت خود، خداوند را خواهد شناخت و نزدیکی علوم قرآنی، علوم انسانی، انسان شناسی و علوم پزشکی از رسالت‌ها و موضوعات مهمی است که باید به آن توجه شود.

وزیر بهداشت با بیان این‌که در حال حاضر فرصت استثنایی برای ما ایجاد شده است، بیان داشت: باید از این فرصت استفاده کرد تا با کمک زیرساخت‌های صورت گرفته، تحول لازم را با تربیت انسان‌های متخصص و متعهد ایجاد کنیم. متاسفانه عدم اهمیت به زیرساخت‌های مربوطه به این کار در کشور بسیار مشهود است به نحوی که در بیمارستان‌های بسیار مجهز و مدرن ما فضاهای مناسبی برای نمازخانه و مسجد وجود ندارد و یا اگر فضایی اختصاص می‌یابد آن‌گونه که باید دارای شاخص‌های یک مکان مناسب برای فرد نمازگزار نیست.

این مقام مسؤول بیان داشت: ما این را بارها به روسای دانشگاه‌ها گفته‌ایم که با حمایت همه از جمله خیران و مسؤولان پایگاه‌ها و زیرساخت‌های خود را در این حوزه مناسب کنیم، ما در فضایی قرار گرفته‌ایم که تعداد زیادی از بیماران و همراهان را در مراکز درمانی داریم که در شرایط تلاطمات روحی به دلیل بیماری قرار می‌گیرند. این عزیزان باید در چنین شرایطی، فضایی را برای نماز و راز و نیاز با خداوند داشته باشد که این غفلت پذیرفتنی نیست.

تحول در ساختارها چیزی بیش از تحول در ساختارهای فرهنگی است

عین‌اللهی تحول در ساختارها را چیزی بیش از تحول در ساختارهای فرهنگی دانست و بیان داشت: شما در جذب اساتید، پرسنل و دانشجویان می‌توانید فعالان قرآنی را مد نظر داشته باشید. استاد در تربیت دانشجو دارای اهمیت بسیاری است. اساتید قرآنی در این حوزه بسیار کمک کننده هستند به واقع اکنون دوران طلایی در این حوزه برای مردم ما ایجاد شده است که باید از این فرصت استفاده کرد.

.

 وزیر بهداشت با بیان این‌که متاسفانه مجامع علمی ما از حضور قرآن خیلی بهره نمی‌برد، ابراز داشت: ما از این فضا عقب هستیم و عزیزان علمی ما در این حوزه بسیار ضعیف ورود می‌کنند در حالی که باید در مجامع علمی خود ابعاد معنویت و قرآن را متذکر شویم.

وی به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و بیان داشت: نهادینه شدن بیانیه گام دوم انقلاب، در نسل جوان ما امری مهم است، در ادامه نیز نیازمند فعالیت نزدیک حوزه و دانشگاه هستیم که از ابتدای انقلاب عملیاتی نشده است و باید به نحوی این ارتباط تقویت شود. رهبر معظم انقلاب در آخرین جلسه خود در هفته قبل فرمودند که خداوند تنها از کارهایی که انجام داده‌ایم سؤال نمی‌کند، بلکه از کارهایی که انجام نداده‌ایم نیز سؤال خواهد کرد؛ بنابراین تکلیف ما بسیار سنگین است.

شورای عالی قرآنی ایجاد خواهد شد

عین‌اللهی در خصوص ایجاد شورای عالی فرهنگی که از موضوعات مورد درخواست حاضران در این نشست بود، گفت: دو ماه است که مأموریت ایجاد این شورا داده شده است و ایجاد خواهد شد تا به صورت مستمر برنامه‌ریزی‌های خود را داشته باشد.

وزیر بهداشت استفاده از فرصت ماه‌های معنوی را مهم دانست و گفت: ما مناسبت‌های مختلفی داریم که خداوند عالم به عنوان نعمت در اختیار ما قرار داده است. مقام معظم رهبری در آغاز ماه مبارک رمضان پیام دادند که می‌توانیم دیدار با جمع قرآنی را در ماه رمضان داشته باشیم؟ که این موضوع مورد توجه قرار گرفت و این نشست با قوت برگزار شد. بلطف خدا ما توانستیم به خوبی کرونا را مهار کنیم و نسبت به کشورهای بزرگ جهان مانند آمریکا، آلمان و... علی‌رغم همه محدودیت‌ها، به نحو احسن عمل کردیم.

.

ماه‌های رمضان، شعبان، رجب و محرم فرصت‌های طلایی  هستند

وی افزود: ماه رمضان، شعبان، رجب و محرم فرصت‌های طلایی  هستند که خداوند برای ما ایجاد کرده است و مسئله اربعین نیز از موضوعات مهم است که امسال امیدواریم اربعین بسیار باشکوهی را رقم بزنیم.

زمینه حضور دانشجویان  و دانشگاهیان در مراسم اربعین را ایجاد کنیم

عین‌اللهی حضور دانشجویان، اساتید و جامعه دانشگاهی در مراسم راهیان نور و اربعین حسینی را در رشد فرهنگی و اثرگذار معنوی بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: حضور دانشجویان و اساتید در این فضا بسیار موثرتر از هزاران کلاس درس است، موثرترین و مفیدترین کار فرهنگی ما در کشور راهیان نور بوده است، حضور در راهپیمایی اربعین نیز زمینه‌ساز تربیت انسان‌های بسیاری خواهد بود که باید زمینه حضور دانشجویان  و دانشگاهیان را در این مراسم ایجاد کنیم. 

وزیر بهداشت در پایان گفت: نماز عید فطر نیز برگزار خواهد شد.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *