رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:دوشنبه ٤ تير ١٣٩٧ ساعت:٠٩:٣٦ شماره خبر:٥٤٠٢٠٤
     

پیروزی دوباره اردوغان و حزب حاکم در انتخابات ترکیه


برخی ناظران احتمال داده اند که پیروزی دوباره اردوغان در انتخابات منجر به سقوط بیشتر ارزش پول ترکیه و بی ثباتی بیشتر اقتصادی در این کشور خواهد شد.

با مشارکت نزدیک به 90 درصد از واجدان شرایط رای دادن، انتخابات زودهنگام روز یکشنبه ترکیه با پیروزی حزب حاکم ترکیه و رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه به پایان رسید.

به گزارش عصرایران، در نخستین انتخابات تجمیع شده ریاست جمهوری و مجلس در تاریخ ترکیه، این نام رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه بود که بیش از 5 رقبای دیگر انتخاباتی او به عنوان سیزدهمین رییس کشور - رییس جمهوری- ترکیه از صندوق در آمد.

بر اساس شمارش نزدیک به 97 درصد آرا، اردوغان توانست با حدود 53 درصد آرا حائز اکثریت آرا شده و برای یک دوره 5 ساله به ریاست جمهوری ترکیه برسد.

نامزد رقیب اصلی او " محرم اینجه" از حزب مخالف جمهوریخواه خلق نیز با کسب حدود 31درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفت و "صلاح الدین دمیرتاش" رهبر زندانی حزب کردی " دموکراتیک خلق ها" و " مارال آکشنر" رهبر حزب تازه تاسیس " خوب " نیز به ترتیب با کسب آرایی نزدیک به 8 درصد از مجموع آرای اخذ شده در مقام های سوم و چهارم قرار گرفتند.

اردوغان در ساعت های پایانی یکشنبه در یک نطق زنده تلویزیونی با اشاره به نتایج اولیه و تقریبا قطعی انتخابات ضمن تایید تلویحی پیروزی خود در انتخابات از هواداران خود بابت اعتماد مجدد به او و حزب حاکم ترکیه قدردانی کرد و حضور 90 درصدی واجدان شرایط رای در پای صندوق های رای را یک درس بزرگ دموکراسی مردم ترکیه به جهان توصیف کرد.

نطق پیروزی اردوغان در استانبول در شامگاه یکشنبه/ عکس: آناتولی

پیروزی دوباره اردوغان و حزب حاکم در انتخابات ترکیه

در انتخابات مجلس نیز حزب حاکم عدالت و توسعه با کسب حدود 43 درصد آرا بیشترین میزان آرا را به دست آورد و با وجودی که اکثریت مطلق کرسی های پارلمان را ندارد اما در ائتلاف با حزب ملی گرای " حرکت ملی" که بیش از 11 درصد  از کرسی ها را در اختیار گرفته می تواند با اکثریت حدود 54 درصدی مجلس ترکیه را نیز در اختیار بگیرد.

در انتخابات مجلس حزب کردی " دموکراتیک خلق ها" نیز توانست با کسب بیش از 11 درصد آرا حد نصاب 10 درصدی برای حضور نمایندگان این حزب در پارلمان ترکیه را کسب کرده و دستکم 66 نماینده را به پارلمان 600 کرسی ترکیه بفرستد.

اردوغان با کسب این پیروزی اولین دوره ریاست خود بر نظام دلخواه و مطلوبش که نظام جدید ریاستی است، آغاز خواهد کرد. او می تواند یک دوره 5 ساله دیگر نیز در انتخابات شرکت کرده و به مقام ریاست جمهوری برسد.

احزاب اپوزیسیون به روند انتخابات و اعلام نتایج ارا اعتراضات جدی داشتند و دستگاه های دولتی از جمله رسانه های دولتی را به نقض بی طرفی و فعالیت به نفع اردوغان متهم کرده اند. محرم اینجه نامزد اصلی اپوزیسیون از هواداران خود خواسته تا از صندوق های آرا فاصله نگیرند تا به گفته او نتایج آرا به نفع اردوغان دستکاری نشود.

سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه به نامزدها و احزاب مخالف حکومت نسبت به تحریک مردم علیه نتایج انتخابات هشدار داده و عواقب این کار را برای آنها و کشور خطرناک دانسته است.

برخی ناظران احتمال می دهند پیروزی اردوغان در انتخابات منجر به سقوط بیشتر ارزش "لیر " ترکیه و بی ثباتی بیشتر اقتصادی در این کشور شود. بازار ترکیه از روز دوشنبه با نحوه واکنش به خبر پیروزی اردوغان محکی برای صحت این گمانه خواهد بود.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
برگزیده‌ها