رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:چهارشنبه ١٣ تير ١٣٩٧ ساعت:٠٩:٢١ شماره خبر:٥٤٠٤٦٩
     

سئویل نوری اووا، تحلیلگر آذربایجانی در ارتباط با تحولالت اخیر در ایران؛جریانات ضد اسلامی در ایران مورد حمایت صهیونیست‌هاست


تحلیلگر مسائل منطقه ای و ستون نویس آذربایجانی روزنامه استار ترکیه در تحلیل وقوع حوادث اخیر در ایران و نیز برنامه های آمریکا و اسرائیل برای به آشوب کشاندن ایران معتقد است که ترک های ایران با نقشه های صهیونیست ها همراه نخواهند شد.

سئویل نوری اووا روزنامه نگار آذربایجانی و  کارشناس روابط بین الملل و ستون نویس روزنامه "استار" ترکیه با انتشار یادداشتی تحت عنوان "طرح هایی علیه ایران" در این روزنامه نوشت نوشت: اسرائیل از حضور گسسترده ایران در خاورمیانه به شدت ناخرسند است. و برخی از شیوخ عرب نیز طی سال های گذشته دست به اقداماتی علیه ایران در داخل این کشور زده اند. و بالطبع مجری پشت پرده تمامی این اقدامات آمریکا و اسرائیل بوده است. اسرائیل به شدت از جریانات مخالف نظام در خارج از کشور حمایت مالی و سیاسی می کند.

از جمله اقدامات و فعالیت های اسرائیل سرمایه گذاری هنگفت بر روی اقوام کُرد، تُرک، ارمنی و عرب بوده است و البته متاسفانه ساختار موجود در ایران این فرصت را به اسرائیل برای سو استفاده از اقوام مختلف در راستای منافع صهیونیست ها داده است.

هرچند دولت شیعی در جمهوری اسلامی ایران هنوز بر روی کار است اما تحلیل نوع نگاه غربی ها به ایران و سرمایه گذاری بر روی شکاف های قومی و مذهبی نیز می تواند قابل تامل باشد.

جریانات سکولار موجود در داخل و خارج از ایران به شدت زیر ذره بین محافل اسرائیلی قرار گرفته اند. علی الخصوص جریانات ضد اسلامی و مخالف اسلام در داخل ایران به طور دقیق مورد رصد قرار گرفته اند.

حتی توجه اسرائیل به جمهوری آذربایجان نیز از این نگاه نشات می گیرد. چرا که با سرمایه گذاری بر روی احساسات  ملی مردمان این سرزمین، می تواند از آنها به عنوان ابزاری برای تحریک همزبانان خود در مناطق ترک نشین ایران به ویژه استان های شمال غربی ایران علیه حکومت مرکزی استفاده کند. رویای "آذربایجان بزرگ" نیز که مورد حمایت اسرائیل قرار می گیرد در این راستاست. وهمانند حمایت خود از رفراندوم جدایی اقلیم کردستان از عراق حمایت های مشابه از آذربایجان را نیز در نظر دارند.

من سال ها پیش در جریان مصاحبه ای که با شیمون پرز، رئیس جمهوروقت اسرائیل داشتم از وی در خصوص فلسطینی ها سوال کردم و او در پاسخ به من گفت: شما آذربایجانی ها برادرانی در ایران دارید و چرا پیگیر وضعیت آنها نیستید و از من در اره فلسطینی ها سوال می کنید؟!

به نظر می رسد طراحی سناریوهای جدید بر علیه ایران و همچنین تلاش برای برهم زدن دینامیسم حاکم بر منطقه بخشی از استراتژی اسرائیل و آمریکا در روز ها و ماه های آتی خواهد بود. هدف اصلی اسرائیل در سال های گذشته حمایت از ساختارهای سکولار بوده است که نمونه های آن را می توان در کشورهای عربی از جمله مصر، اقلیم کردستان عراق به وضوح مشاهده کرد.

اگر ورود خزنده و آرام اسرائیل در آسیای مرکزی و نفوذ قابل ملاحظه آن در روسیه را در نظر بگیریم، می توان تلاش های اسرائیل برای چنبره زدن بر پیکره جهان اسلام را به راحتی درک کرد.اگر تغییرات لازم از سوی جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر ظرفیت های داخلی محقق نشود. طرح های آماده شده از سوی غرب برای ایران می تواند فلاکت بزرگ دیگری برای خاورمیانه در پی داشته باشد.

نکته مهم دیگری که باید ذکر کرد اینکه غرب هرگز اجازه تشکیل آذربایجان بزرگ را نخواهد داد. مگر اینکه دارای شروط و ساختار مورد قبول و تایید صهیونیست ها بوده و اسم آذربایجان را با خود یدک کشیده و ساختاری کاملا اسرائیلی داشته باشد. البته باور دارم که ترک های ایران اجازه اجرایی شدن این سناریو را نخواهند داد زیرا هر سناریویی که پای اسرائیل در آن باشد فلاکت بار خواهد بود.

انتهای پیام/

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
برگزیده‌ها