رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:پنج شنبه ١٥ شهريور ١٣٩٧ ساعت:١٠:٠٣ شماره خبر:٥٤١٧٧٧
     

قالیباف در اجلاس بسیج اساتید: اگر وضع موجود ادامه یابد ۶ میلیون خانوار لِه می‌شوند/ سه ماهه می‌توان خیلی از مشکلات را حل کرد


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در صورت ادامه وضع موجود حداقل شش میلیون خانوار زیر این چرخه اقتصادی له می‌شوند، گفت: آیا نمی‌توان در کوتاه مدت به فکر خانواده‌های ضعیف بود؟

محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز چهارشنبه ۱۴ شهریورماه در هجدهمین اجلاس سراسری بسیج اساتید اظهار کرد: خوب است در چهلمین سال پیروزی انقلاب یاد امام و شهدا را گرامی بداریم و از خداوند بخواهیم توفیق ادامه دادن راه آن‌ها را به ما بدهد.

وی با اشاره به دشمنی کردن دشمنان ادامه داد: طبیعی است که استکبار جهانی با انقلابی که استکبار ستیزی، ظلم ستیزی و توجه به محرومان را دنبال می‌کند، مشکل داشته باشد. استکبار به دنبال این است تا ما را از صراط مستقیم برگرداند. کسانی که می‌گویند ما همیشه به دنبال تنش با غرب هستیم بدانند که ما تنها به دنبال یک زندگی اسلامی هستیم.

قالیباف با بیان اینکه دشمن در دو عرصه با کشور ما در مواجهه است، گفت: یکی جنگ اقتصادی و دیگری جنگ رسانه‌ای یا جنگ روانی است؛ هدف دشمن این است که ما را از آرمان‌های انقلاب دور کند. دشمن می‌خواهد ناکارآمدی ما در برخی از حوزه‌ها را دستاویزی قرار دهد تا ما را از آرمان‌های انقلاب دور کرده و آرمان‌های انقلاب را ناکارآمد جلوه دهد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امروز باید با افتخار و محکم از آرمان‌های انقلاب کنیم گفت: استقلال، آزادی و مردم‌سالاری در جمهوری اسلامی به بهترین شکل ممکن قابل دفاع بوده و سند افتخار ماست؛ گاهی این گونه برداشت می‌شود که ما در این موضوعات حرفی برای گفتن نداریم؛ چرا نداریم؟ کدام کشور را می‌توانید مثال بزنید که در استقلال مانند ایران هستند، گاهی کشور‌ها با یک تشر و اخم دگرگون می‌شوند. اگر به کشور‌ها و حکومت‌هایی که در دنیا هستند نگاه کنید، می‌بینید آن‌ها مدعی استقلال اقتصادی و سیاسی هستند، اما با یک توئیت به هم می‌ریزند.

قالیباف افزود: در بعد سیاسی، مردم ما بعد از ۲هزار و پانصد سال خودشان مسئولان را انتخاب می‌کنند و به صورت میانگین هر دو سال یک بار، انتخابات در کشور برگزار می‌شود، این‌ها برای ما افتخار است.

وی با بیان اینکه انقلاب ما مردمی است تصریح کرد: برای ایجاد مردم سالاری در کشور ما، هزینه‌های زیادی داده شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: هر چالشی که امروز در کشور داریم و هر موضوعی که نمره قبولی در آن نگرفتیم در حوزه موضوعات کارکردی ماست. دشمن بر روی ناکارآمدی ما سوار است و از آن استفاده می‌کند تا به آرمان‌های کشور ضربه بزند، این جنگ روانی که دشمن با ما شروع کرده به دلیل ضعف ما در موضوعات کارکردی است.

قالیباف با بیان اینکه نباید گرفتار جنگ نابرابر رسانه‌ای با غرب شویم گفت: ما در حوزه دولت‌سازی که یک نمونه از موضوعات کارکردی است، ضعیف عمل کردیم. منظور از دولت، دولت فعلی نیست منظور ما هر سه قوه است. ما در دولت‌سازی دو ضعف داریم، یک ضعف ساختاری و دیگری ضعف مدیریتی.

وی با بیان اینکه بحران دهه اول انقلاب بحران جنگ و بحران امروز جنگ اقتصادی است، افزود: اگر این دو بحران را با هم مقایسه کنیم می‌بینیم در جنگ تحمیلی هم عده‌ای می‌گفتند با این دشمن نمی‌توان جنگید، باید با دنیا مذاکره کرد. در آن دوران عده‌ای در تلاش بودند در همان دوران مردم را از جبهه دور نگه دارند، جوان‌ها را از عرصه جنگ دور می‌کردند، وقتی جوانان باشند می‌توانیم موشک بسازیم یا جنگ را به گونه دیگر طراحی کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام با بیان اینکه ابتدای جنگ منطبق با مفاهیم انقلاب و اسلامی نبود افزود: برای کسانی که در ابتدای جنگ در مسند قدرت بودند مفاهیم اسلامی معنی نداشت. امروز هم در همان نقطه به سر می‌بریم. امروز هم برخی هستند که فکر می‌کنند تنها باید با دنیا مذاکره کرد، آیا ما چالش اقتصادی نداریم، قطعا مشکلات اقتصادی زیادی داریم. همین امروز که اینجا هستیم نمی‌دانیم نرخ سکه و ارز چقدر می‌شود.

قالیباف با طرح این سوال که آیا مشکل اقتصادی راه حل ندارد، گفت: اتفاقا راه حل مشکلات اقتصادی بسیار مشخص و شفاف است و وعده سرخرمن نیست. راه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت وجود دارد و می‌توان امروز تصمیماتی بگیریم که سه ماه بعد نتیجه آن را مردم به وضوح ببینند، نه اینکه تنها آمار مدیران آن را نشان دهد.

شهردار سابق تهران با بیان اینکه مشکل حمل و نقل یکی از مشکلاتی است که در کوتاه مدت حل می‌شود اظهار کرد: قیمت ارز و ثبات آن مشکلی است که باید به فکر آن بود. امروز برای مردم تثبیت قیمت ارز بسیار مهم‌تر است تا قیمت آن، حتما می‌توان قیمت ارز را تثبیت کرد. آیا واقعا مشکل پوشک قابل حل نیست، مدیریت و کنترل عرضه حتما قابل انجام است.

وی با بیان اینکه در صورت ادامه وضع موجود حداقل شش میلیون خانوار زیر این چرخه اقتصادی له می‌شوند، گفت: آیا نمی‌توان در کوتاه مدت به فکر خانواده‌های ضعیف بود؟

قالیباف در خصوص رشد نقدینگی خاطرنشان کرد: بانک‌ها در سال جاری حدود ۳۳۰ هزار میلیارد تومان سود بانکی توزیع کردند، این در حالی است که هیچ مالیاتی به این سود‌ها تعلق نمی‌گیرد. بیش از ۴۰۰ میلیون حساب بانکی وجود دارد و وقتی بررسی می‌کنیم می‌بینیم که بیش از ۷۵ درصد این ۳۳۰ هزار میلیارد تومان، تنها متعلق به ۴ درصد حساب‌های بانکی است. از جوانی که در یک مغازه ساندویچ فلافل می‌فروشد مالیات می‌گیریم، ولی از آن فرد که لجام گسیخته در بانک‌ها فعالیت می‌کند مالیاتی نمی‌گیریم.

وی با بیان اینکه ما در میان‌مدت یعنی در عمر همین دولت هم می‌توانیم بسیاری از مشکلات اقتصادی را برطرف کنیم، گفت: این نظام اداری متورم که تحت تاثیر افراد فاسد درون نظام اداری یا بیرون آن قرار دارد نمی‌تواند مشکلات اقتصادی را حل کند. نمی‌تواند فردی وجود داشته باشد که ۲۵۶ میلیون یورو در سال ۹۷ از شعبه بانک ارز بگیرد و هیچ پاسخی هم به سیستم بانکی ندهد، نباید کسی ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیرد و آن را در بازار آزاد به هر قیمتی که می‌خواهد بفروشد.

قالیباف با بیان اینکه باور کنید ظرفیت اصلاح این سیستم وجود دارد، اظهار کرد: من چهار سال فرمانده مبارزه با قاچاق کالا بودم و جلوی قاچاق خرد و کل در بنادر جنوبی کشور گرفتیم، اما قاچاق همچنان وجود داشت، زیرا قاچاق از مبادی رسمی و بر روی ریل قطار می‌آمد. این مشکلات واقعا در کوتاه مدت قابل حل نیست.

وی با بیان اینکه ما راه کار‌های اقتصادی زیادی برای حل بحران داریم، افزود: من مدتی قبل راه کار‌های حل مشکلات اقتصادی را برای دوستان و مسئولان فرستادم. راه کار‌های زیادی هم راه کار‌های کوتاه مدت و هم راه کار‌های میان مدت و هم بلند مدت برای حل مشکلات اقتصادی وجود دارد.

وی با طرح این سوال که چرا راه کار‌های عملیاتی نمی‌شود، گفت: در جنگ اقتصادی دو نگاه وجود دارد یک نگاه می‌گوید اقتصاد راه حل اقتصادی دارد و نگاه دیگر می‌گوید اقتصاد یک راه حل سیاسی دارد، ما امروز راه کار اقتصادی داریم که توجه آن به داخل است، اما کسانی که به دنبال راه کار سیاسی هستند اشتباه بزرگی می‌کنند. وقتی به خیانت‌های انگلیس و آمریکا و کشور‌های غربی در طول تاریخ این کشور نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که این کشور‌ها هیچ گاه به فکر ایران نبوده و نیستند. ما باید بدون توجه به این کشور‌ها با راه کار‌های اقتصادی و با توجه به داخل از دولت حمایت کنیم. باید همه دست به دست هم دهیم و به دولت کمک کنیم تا مشکلات اقتصادی در همین کشور بهبود یابد، ما همه نوکر مردم هستیم مردمی که امروز زیر فشار هستند.

وی یادآور شد: دولت باید امروز به صراحت بگوید راه کار اقتصادی حل کننده مشکلات اقتصادی است، نه اینکه سکوت کند و به آرامی راه کار سیاسی را دنبال کند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
برگزیده‌ها