رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:دوشنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٨ ساعت:٠٨:١٧ شماره خبر:٥٥١٨٧٠
     

سیل، محاسبات کنکور را به‌هم ریخت/ موافقان و مخالفان تغییر زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد چه می‌گویند؟


همزمان با وقوع سیل در کشور و اعلام پیشنهاد تغییر زمان برگزاری کنکور‌های سال ۹۸ به ویژه آزمون ارشد، خبرگزاری دانشجو سیلی از نظرات موافق و مخالف این پیشنهاد را دریافت کرد.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محیا معصومی- این روز‌ها در کشور ما کیست که از سیل نداند یا درگیر این سیل نبوده باشد. سیلی که ۲۰ استان ایران بزرگ را درگیر و حدود ۳۰۰ هزار نفر را بی‌خانمان کرده‌است. سیل در گلستان سابقه داشت، ولی در خوزستان و لرستان نه، سیلی بی‌سابقه، سیلی که حتی بومیان روستا‌ها را نیز متعجب کرد به طوری که بزرگان هم می‌گویند تا به امروز چنین سیلی را ندیده بودند.

در این روز‌ها جز پدران و مادران، جوانان کمی پریشان‌تر هستند چرا که مدارس و دانشگاه‌های آن‌ها ویران شدند و برخی از آن‌ها هم در روز‌های نزدیک به کنکور، شرایط مناسبی ندارند. خبر‌های بسیار شنیدیم از کمپین‌ها و گردهمایی‌هایی که به نفع دانشجویان مناطق سیل‌زده همه دست به دست هم دادند و پیشنهاد تغییر زمان برگزاری کنکور را به جریان انداختند. این جریان که ابتدا در تصمیم‌گیری سازمان سنجش و وزارت علوم به نتیجه نرسید، اما در نهایت با پیگیری جدی اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و تذکرات آنها، زمان برگزاری کنکور‌های سال ۹۸ در شورای سنجش و پذیرش دانشجو با تغییراتی مواجه شد.

بعنوان مثال برگزاری کنکور کارشناسی ارشد که قرار بود در روز‌های پنجم و ششم اردیبهشت ماه برگزار شود با ۷ هفته تاخیر در ۲۳ و ۲۴ خردادماه برپا خواهد شد تا داوطلبان مناطق سیل‌زده و نیرو‌های جهادی دانشگاهی فرصت بیشتری را برای خدمت به هموطنان سیل‌زده داشته باشند و در همین حین هم به نحوی مطلوب آزمون خود را پشت سر گذارند.

چندی پیش با اوج گرفتن موضوع تغییر زمان برگزاری کنکور ارشد، فراخوان دانشجویی را منتشر کردیم که ببینیم چقد داوطلبان و دانشجویان با این تاخیر در برگزاری موافق هستند و نظرات مخالف و موافق آن‌ها را به گوش مخاطبان و به ویژه مسئولان برسانیم، در بین نظرات بی‌شماری که برای این فراخوان دانشجویی به خبرگزاری دانشجو ارسال شده است تعدادی از آن‌ها را در ادامه گزارش با یکدیگر مرور می‌کنیم:

همراه با موافقان تغییر زمان برگزاری کنکور ارشد 
کاربران و مخاطبان زیادی از عدم برگزاری کنکور ارشد در اردیبهشت ماه ابراز خوشحالی و رضایت کردند و این مسئله را نه تنها فرصتی برای مرور دروس و نکات کلیدی، بلکه کمک و خدمتی به هموطنان سیل‌زده دانستند؛ بعنوان مثال یکی از این کاربران که از مناطق سیل زده بود برای ما نوشت که علیرغم آنکه همه داوطلبان از ماه‌ها برنامه‌ریزی و درس خواندن خسته هستند و دوست‌دارند تا هرچه زودتر آزمون دهند، اما این فرصت می‌تواند به مرور کتاب و جزوه افرادی مثل او که در مناطق سیل‌زده درگیر هستند، کمک کند.
 
سیل محاسبات کنکور را درهم ریخت/ همراه با موافقان و مخالفان تغییر زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸

اما دانشجوی دیگری با هشتگ بی-انصاف-نباشیم در عین نارضایتی از تغییر زمان برگزاری کنکور با داوطلبان مناطق سیل زده همدردی و اعلام کرده که حاضر است ریسک این ماجرا را بپذیرد و بخاطر دیگر هموطنانش منافعش را کنار بگذارد.
 
سیل محاسبات کنکور را درهم ریخت/ همراه با موافقان و مخالفان تغییر زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸
 
یکی از داوطلبان کنکور ارشد ۹۸ منصفانه‌ترین راه حل ممکن را تغییر زمان برگزاری کنکور دانست و برای خبرگزاری دانشجو نوشت که مخالفت با تعویق یکماهه این زمان به بهانه قرار گرفتن در ماه مبارک رمضان یا همزمانی با امتحانات پایان ترم توجیه مناسبی نیست و باید داوطلبان و دانشجویان این موضوع را درک کنند و خودشان را به جای کسانی گذارند که تمام زندگی‌شان را در سیل از دست داده‌اند؛ به قول این کاربر تغییر زمان برگزاری کنکور انگیزه‌ای است برای ادامه راه جوانان مناطق سیل‌زده!
 
سیل محاسبات کنکور را درهم ریخت/ همراه با موافقان و مخالفان تغییر زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸
 
در بیشتر نظرات ارسالی، کاربران تعویق زمان کنکور را به ضرر هیچکس ندانستند و اعتقاد داشتند که عادلانه‌ترین و همدلانه‌ترین اتفاقی است که می‌تواند رخ دهد. در این روز‌ها که عده بی‌شماری مستقیم یا غیرمستقیم درگیر سیل و پیامد‌های آن شدند با یک همدردی از جنس کمک به کنکوری‌ها می‌توان کلی امید و شور و هیجان به زندگی‌ها بخشید.
 
سیل محاسبات کنکور را درهم ریخت/ همراه با موافقان و مخالفان تغییر زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸
دلایل مخالفت داوطلبان با تغییر زمان برگزاری آزمون ارشد چیست؟
اینگونه نیست که تمامی جوانان و کنکوری‌های امسال از این ماجرا راضی باشند و تاخیر در زمان برگزاری را فرصتی برای مرور مجدد نکات بدانند؛ بلکه کاملا برعکس نظرات مطرح شده فوق، این ماجرا را به ضرر دانشجویان می‌دانند و برای این امر دلایل متنوعی را عنوان می‌کنند، مثلا همزمانی برگزاری کنکور با ماه مبارک رمضان یا امتحانات پایان‌ترم دانشگاه‌شان!
 
 
سیل محاسبات کنکور را درهم ریخت/ همراه با موافقان و مخالفان تغییر زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸
 
سیل محاسبات کنکور را درهم ریخت/ همراه با موافقان و مخالفان تغییر زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸
 
از آنجایی که در ابتدای امر با اعلام اطلاعیه سازمان سنجش مبنی بر عدم تعویق زمان برگزاری کنکور، خبر اختصای سهمیه به داوطلبان مناطق سیل‌زده مطرح شد خیلی از دانشجویان با این موضوع مخالفت کردند؛ چرا که از نظر آن‌ها دادن سهمیه در کنکور باعث جابجا شدن زیاد رتبه‌ها می‌شود و این امر عادلانه نیست.
 
سیل محاسبات کنکور را درهم ریخت/ همراه با موافقان و مخالفان تغییر زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸
 
با خواندن اجمالی تمام نظرات داوطلبان به راحتی می‌توان فهمید که حرف اصلی مخالفان تغییر زمان کنکور، همزمانی با ماه رمضان و امتحانات پایان‌ترم دانشگاه‌ها و حرف اصلی موافقان تغییر این، زمان همدردی با دانشجویان مناطق سیل‌زده و فرصتی تازه برای مطالعه نکات آزمون است؛ هرچند که در این بین عده‌ای ساز مخالف دادن سهمیه به داوطلبان مناطق سیل‌زده را سر دادند، اما تعداد آن‌ها محدود بود؛ چرا که همگان به خصوص آنان که تجربه شرکت در کنکور را دارند می‌دانند هیچکس یک شبه و بدون مطالعه عمیق و تنها با اعمال سهمیه نمی‌تواند رتبه برتر شود و تنها آنان که ماه‌ها تلاش کردند و فرصت گذاشته‌اند، پیروز رقابت هستند.

حالا نوبت چاره‌اندیشی مسئولان دانشگاه‌ها است
حال که اطلاعیه نهایی شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای تغییر زمان برگزاری کنکور‌های سال ۹۸ منتشر شده و هیچکدام از تاریخ‌ها در ماه مبارک رمضان انتخاب نشده‌اند، آن‌ها که نگران این مسئله بودند آرام گرفتند. حال امیدواریم که مسئولان دانشگاهی فکری برای جابجایی و تغییر زمان برگزاری امتحانات پایان‌ترم دانشجویان کنند تا دیگر هیچ مخالفی برای این تصمیم شورای سنجش نباشد و همه داوطلبان آسوده خاطر این کنکور پرحاشیه و پرفراز و نشیب را پشت سر گذارند؛ چرا که ابراهیم خدایی؛ رییس سازمان سنجش آموزش کشور برنامه‌ریزی برای تغییر زمان امتحانات را برعهده خود دانشگاه‌ها می‌داند.
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
برگزیده‌ها