رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:سه شنبه ٨ مرداد ١٣٩٨ ساعت:٠٨:٥٧ شماره خبر:٥٥٧١٩٦
     
درباره پاسخ کوتاه رهبرانقلاب به جوان گلایه‌مند از فساد مسئولین

چرا رهبری، پاسخ به فساد مسئولین را مسکوت گذاشتند؟!


متن و پیام درونی نامه بسیار قابل تامل است. این نامه به ظاهر کوتاه، شباهتی به یک دلجویی و یا اصرار به نگران نبودن از فساد مسئولین یا حتی بالعکس تذکر عمومی رهبری مبنی بر اینکه همه مسئولین را نباید فاسد دانست، هم نیست.

چند روز قبل رهبر معظم انقلاب به گلایه یک جوان درباره فساد مسئولان پاسخ دادند. رهبری در جواب نامه جوانی که از فساد مسئولان گلایه کرده بود نوشتند:

"جوان عزیز
چشم به راهیم که شما فرزندان تازه نفس اسلام و قرآن، خودساخته و کامل شده، از راه برسید و بارهای کشور را بر دوش بگیرید. تلاش و مجاهدت و توکل به خدا شرط‌های لازم‌اند."


درباره همین چند خط پاسخ کوتاه، نکات ذیل را بخوانید:
الف: می شود یک نگاه معمولی به این نامه داشت. یعنی این نامه در واقع چون پرسش بخش زیادی از جوانان دلسوز کشور برای آینده نظام و منتقد فساد برخی مسئولین است، رهبری به این نامه پاسخ داده‌اند و با همین منطق نیز انتشار عمومی پیدا کرده است.

ب: اما متن و پیام درونی نامه بسیار قابل تامل است. این نامه به ظاهر کوتاه، شباهتی به یک دلجویی و یا اصرار به نگران نبودن از فساد مسئولین یا حتی بالعکس تذکر عمومی و همیشگی رهبری مبنی بر اینکه همه مسئولین را نباید فاسد دانست، هم نیست؛ بلکه در متن پاسخگویی، یک انتظار و چشم به راهی غریبانه وجود دارد.

ج: طی چند سال اخیر، رهبری برای تحول گرایی، کارآمد‌سازی و سالم‌سازی مدیریت کلان نظام هم در تبلیغ و تبیین گفتمان جوانگرایی و طهارت اقتصادی مدیریت کشور پیشقدم بودند و هم در عمل با آوردن امثال رئیسی، فتاح، سرلشکر باقری، موسوی، سلامی، انتصاب چهره های انقلابی در مجمع تشخیص، جوانگرایی در نهادهای مذهبی، نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه و... پیشگام بودند. با این وجود آیا عموم جوانان کشور اینقدر فعال و پیشگام بودند؟! یک مثال واضح تر، اینک چندین ماه از صدور بیانیه تاریخی و انصافا کم نظیر رهبری موسوم به گام دوم گذشته است. این بیانیه اصرار دارد که باید جوانان هر چه زودتر نقش خود را برای تحقق گام دوم بیابند و مشغول عملیات شوند. اما واقعا چه میزان در اینباره انتظارات برآورده شده است؟ در اینجا آن چشم انتظاری مظلومانه در جواب نامه آن جوان گلایه مند از فساد مسئولین بیشتر خود را نشان می دهد.  

د: حال برگردیم و یک سوال چالشی را مطرح کنیم، چرا رهبری پاسخ به فساد برخی مسئولین را در جواب آن نامه مسکوت گذاشتند؟! اولا رهبری نه تنها مساله فساد مسئولین را مسکوت نگذاشته اند، بلکه راه حل جامع تر و دقیق تر مبارزه با فساد برخی مسئولین یعنی طریقه سالم سازی ماندگار کشور را یادآوری کردند. دوما واقعیت آن است که رهبری برای برطرف کردن این معضل از دولت هاشمی تا الان جنگیدند، فریاد زدند و خون دل خوردند و اینک نیز بهترین گزینه را برای ریاست قوه قضاییه انتخاب کردند. سوما، راه حل بزرگتر سالم سازی کشور، زیربار مسئولیت رفتن جوانان در عرصه‌های مختلف مدیریتی و حل چالش‌های کشور است. زیرا فساد برخی مسئولین در برابر تحقق این گام بزرگ تقریبا هیچ محسوب می‌شود.

ه:شاید برخی جوانان عادت کردند که به اینجای کار که برسیم، بیان کنند که راه و مسیر خدمت و مدیرشدن برای آنها در کشور باز نیست. این مساله نیز پاسخ های فراوانی دارد، اولا خیلی از جوانان موفق در عرصه‌های مدیریتی و غیرمدیریتی در کشور، صاحب رانت و ژن برتر نبودند، دوما مگر کمک به سالم‌سازی کشور فقط مدیر شدن است؟ خیلی از عرصه‌های دیگر است که کمک‌های فراوانی به سالم سازی کشور و حتی به تسریع حذف و یا کناررفتن طبیعی مدیران فاسد میانجامد. سوما وقتی خودساخته، پرتلاش، اهل مجاهدت و توکل برخدا باشیم، بر اساس سنت الهی مسیر برای خدمت به انقلاب و کشور باز و هموار خواهد شد.

*پی نوشت: احتمالا برخی جوانان حزب الهی و ارزشی بگویند، که آنها در این سال‌ها در راه جوان سازی و سالم سازی کشور اهل مطالبه و مبارزه فراوان بودند و تکلیف خود را انجام دادند. اما این مقدار نیز همه راه و تکلیف نیست. شرط واقعی پس از مطالبه گری، و یا دقیقتر در کنار فریاد عدالتحواهی، زیر بار مشکلات کشور رفتن به صورت عملی است. یعنی همان دانشجوی عدالتخواه در کنار فریاد زدن، نقش عملیاتی خود را در حل یکی از معضلات و مشکلات علمی، اجتماعی، فرهنگی و یا سیاسی کشور از هم اکنون تعریف و اقدام عملی کند.

توضیح تکمیلی: انقلاب در شرایط فعلی به فرزندان تازه نفس اسلام و قرآن، خودساخته و کامل شده نیاز دارد و یا به تعبیر دیگر کار انقلاب از این پس با انسانهای از این جنس و با شرط تلاش و مجاهدت و توکل به خدا جلو خواهد رفت.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج