رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:دوشنبه ١٤ مرداد ١٣٩٨ ساعت:٠٨:٠٥ شماره خبر:٥٥٧٣٨٠
     

صادرات ۹۷۴ میلیون دلاری کالا از گمرکات آذربایجان‌شرقی


از ابتدای سال جاری تاکنون ۸۴۲ هزار تن کالا به ارزش ۹۷۴ میلیون دلار از گمرکات آذربایجان‌شرقی صادر شده است که از لحاظ ارزش دلاری ۸۳ درصد و از حیث وزن ۱۸درصد افزایش نشان می‌دهد.

ناظر گمرکات آذربایجان شرقی امروزز یکشنبه در گفت و گو  با خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: بیش از ۶۰ درصد از صادرات گمرکات استان در این مدت را گمرک تبریز به خود اختصاص داده است.

 لیلی اورنگی اظهارداشت: عمده گروه کالاهای صادره شامل سوخت‌های معدنی روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها با ۱۵۲ میلیون دلار، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد با ۱۵۱ میلیون دلار،  چدن آهن و فولاد با ۱۳۷ میلیون دلار، مس و مصنوعات از مس با ۹۳ میلیون دلار، میوه‌های خوراکی با ۷۵  میلیون دلار، ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی با ۶۹ میلیون دلار، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد با ۴۶ میلیون دلار، شیشه و مصنوعات شیشه‌ای با ۳۶ میلیون دلار، فرآورده‌های غلات با  ۲۲میلیون دلار و رشته‌های سنتتیک یا مصنوعی غیر یکسره با ۱۹ میلیون دلار بوده است.

ناظر گمرکات آذربایجان‌شرقی عنوان کرد: این محصولات به ۸۳ کشور دنیا صادر شده که بیشترین مقاصد کالاهای صادراتی از گمرکات استان به ترتیب به کشورهای ترکیه، عراق، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان، چین، افغانستان، ایتالیا، بلغارستان و پاکستان بوده است.

وی بیان داشت : در این مدت تشریفات گمرکی۱۶۷ هزار تن کالای وارداتی به ارزش بالغ بر۳۸۷ میلیون دلار از طریق گمرکات استان انجام شده است که نسبت به مدت زمان مشابه از لحاظ وزن ۶۷درصد و از حیث ارزش دلاری ۴۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: عمده کالاهای وارده از گمرکات آذربایجان شرقی در این مدت شامل توتون و تنباکو با ۶۷ میلیون دلار، ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی با ۶۳ میلیون دلار،گوشت و احشای خوراکی با ۲۶ میلیون دلار، کاغذ و مقوا با ۲۲ میلیون دلار، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد با ۲۰ میلیون دلار، چدن آهن و فولاد با ۱۹ میلیون دلار، خمیر چوب و خرده ریز کاغذ یا مقوا با ۱۶ میلیون دلار، کاکائو و فرآورده‌های آن  با ۱۳ میلیون دلار، چوب و اشیاء چوبی و زغال چوب با ۱۲ میلیون دلار، الیاف سنتتیک یا مصنوعی غیریکسره با ۱۱ میلیون دلار بوده که از ۵۱کشور مختلف دنیا وارد کشور شده است.

اورنگی ادامه داد: در مدت یاد شده کشورهای مهم صادرکننده کالا به ایران از طریق گمرکات استان به ترتیب کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، آلمان، چین،گرجستان، ایتالیا، ژاپن، جمهوری کره، فدراسیون روسیه و اتریش بوده اند.

وی افزود: همچنین در این  مدت، ۵۷۱  هزار مسافر از مبادی مرزی گمرکات استان تردد کرده‌اند که ۲۸۵ هزار و ۹۰۹ نفر از آن به کشور وارد و ۲۸۵ هزار و ۶۷۹ نفر از کشور خارج شده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل  از لحاظ مسافر خروجی۲۰ درصد و مسافر ورودی ۲۷درصد افزایش داشته است.

ناظر گمرکات آذربایجان شرقی گفت: درآمدهای وصولی گمرکات استان در چهار ماهه اول  سال‌جاری افزون بر یک‌هزار و ۷۷۷ میلیارد ریال بوده است که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۶ درصد افزایش داشته است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج