رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:شنبه ٩ آذر ١٣٩٨ ساعت:٠٧:٤٢ شماره خبر:٥٦١٠٧٣
     
توسط کارمند دانشگاه علوم پزشکی تبریز؛

کتاب «نورالدین پسر ایران» به زبان ترکی آذری ترجمه شد


کتاب «نورالدین پسر ایران»، خاطرات سید نورالدین عافی، جانباز هفتاد درصد دفاع مقدس و کارمند دانشگاه علوم پزشکی تبریز است که به قلم "معصومه سپهری" پژوهشگر دفاع مقدس و کارشناس فرهنگی این دانشگاه نوشته شده است.

کتاب «نورالدین پسر ایران»  توسط زینب حسین زاده به زبان ترکی آذری ترجمه و روانه بازار نشر شد. 

«نورالدین پسر ایران» کتاب خاطرات سید نورالدین عافی است؛ پسری شانزده ساله از اهالی روستای خلجان در حوالی تبریز در آذربایجان شرقی، که مانند دیگر رزمنده‌های نوجوان ایران با تلاش و زحمت فراوان رضایت والدین و مسئولان را برای اعزام به مناطق عملیاتی جلب کرد و از دی ماه ۱۳۵۹ -یعنی تنها سه ماه پس از آغاز جنگ تحمیلی- به جبهه‌های نبرد با متجاوزان رفت.

او حضور در گردان‌های خط‌شکن لشکر ۳۱ عاشورا را به عنوان نیروی آزاد، غواص و فرمانده دسته و در جبهه‌های مختلف تجربه کرده و بارها مجروح شده است. نورالدین نزدیک به هشتاد ماه از دوران جنگ تحمیلی را علیرغم جراحات سنگین و شهادت برادر کوچک‌ترش سید صادق - در برابر چشمانش- در جبهه ماند و در عملیات‌های متعددی حضور داشت و جانباز هفتاد درصد دفاع مقدس و کارمند دانشگاه علوم پزشکی تبریز است.

کتاب «نورالدین پسر ایران» به قلم  معصومه سپهری، پژوهشگر دفاع مقدس و کارشناس فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نوشته شده است و یکی از پر فروش ترین آثار ادبیات دفاع مقدس است که تا کنون ۶۶ نوبت چاپ شده است.

این کتاب پیش تر به زبان های انگلیسی، عربی و ترکی استانبولی ترجمه شده و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته بود. 

دست‌نوشته‌ رهبر معظم انقلاب بر حاشیه کتاب:

بسم الله الرحمن الرحیم

این نیز یکی از زیباترین نقاشی های صفحه‌ی پُرکار و اعجاز گونه‌ی هشت سال دفاع مقدس است. هم راوی و هم نویسنده حقاً در هنرمندی، سنگ تمام گذاشته‌اند. آمیختگی این خاطرات به طنز و شیرین‌زبانی که از قریحه‌ی ذاتی راوی برخاسته و با هنرمندی و نازک‌اندیشیِ نویسنده، به خوبی و پختگی در متن جا گرفته است، و نیز صراحت و جرأت راوی در بیان گوشه‌هائی که عادتاً در بیان خاطره‌ها نگفته می ماند، از ویژگیهای برجسته‌ی این کتاب است. تنها نقصی که به نظر رسید نپرداختن به نقش فداکارانه‌ی همسری است که تلخی‌ها و دشواریهای زندگی با رزمنده‌ئی یکدنده و مجروح و شلوغ را به جان خریده و داوطلبانه همراهی دشوار و البته پر اَجر با او را پذیرفته است.

ساعات خوش و با صفائی را در مقاطع پیش از خواب با این کتاب گذراندم والحمدلله.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
برگزیده‌ها