رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:چهارشنبه ٢٦ تير ١٣٩٨ ساعت:١٠:٥٨ شماره خبر:٥٥٦٨٤٤
     

چهار سالگی برجام؛ موافقان و مخالفان توافق چه می گویند


چهار سال از عمر توافق هسته ای می گذرد و فرا رسیدن سالروز برجام فرصتی را برای رسانه های مختلف فراهم آورده تا دیدگاه های خود را در این ارتباط انعکاس دهند؛ در حالی که تارنماهای اصولگرا طبق روال همیشگی برجام را به باد انتقاد گرفته اند اما برخی رسانه های میانه رو و اصلاح طلب نیز به دستاوردهای آن اشاره دارند.

تفاوت دیدگاه و زوایه نگاه تارنماهای اصلاح طلب و اصولگرا، بسترساز تحلیل های گوناگون و بعضاً متناقض آنها به رخدادهای مختلف شده است. در مسائل سیاسی این شکاف دیدگاه برجسته تر می شود همان طور که در جریان بررسی دادگاه و اظهارات «محمدرضا خاتمی» چهره سیاسی اصلاح طلب در خصوص انتخابات ۸۸ و «چهار سالگی برجام» شاهد هستیم. این در حالی است که به موازات غیرسیاسی شدن مسائل همچون طرح مشکلات اقتصادی,، «وضعیت اشتغال» حساسیت ها و حملات به دولت نیز کاهش می یابد.

این گزارش به بررسی محورهای یاد شده در تارنماهای داخلی می پردازد؛

** چهار سالگی برجام

جدال بین اصولگراها و اصلاح طلبان درباره برجام محدود به امروز نیست و پیشینه آن به قبل از برجام و روزهای آغاز مذاکرات هسته ای برمی گردد. حتی در برهه هایی که رفت وآمدهای دیپلماتیک و انعقاد توافقات میلیاردی بین ایران و جهان در اوج قرار داشت باز هم نگاه همسویی بین رسانه های اصولگرا و اصلاح طلب وجود نداشت چه رسد به وضعیت کنونی که نفس های برجام به شماره افتاده است.

خبرگزاری «فارس» به مناسبت چهارمین سالروز برجام یادداشتی تحت عنوان «قناری نیست گنجشک رنگ شده است!» همزمان برجام و رسانه های حامی آن را به نقد کشید و نوشت: اگر برجام دستاوردی داشت چرا از بیان آن شرم دارند و اگر دستاوردی نداشته است -‌که نداشته- چرا ناکارآمدی و ناتوانی خود را به حساب منتقدان فاکتور می‌کنند؟!

در ادامه این یادداشت می خوانیم: دیروز ۲۳ تیرماه و سالگرد تصویب برجام بود ولی حامیان سینه‌چاک برجام که همه ساله در روزنامه‌ها و سایت‌های خود با تیترهای درشت و عکس‌های تمام صفحه به استقبال این روز می‌رفتند، دیروز لام تا کام درباره برجام و سالگرد آن سخنی نگفته و خبر و گزارشی نداشتند! یعنی به وضوح و با صراحت اعلام می‌کردند که برجام نه فقط هیچ نقطه مثبت و درخور افتخاری ندارد بلکه سخن گفتن از آن را خجالت‌آور نیز می‌دانند! و از این روی ترجیح داده‌اند از کنار این فاجعه با شرمساری عبور کنند!

«خجالت سینه‌چاکان برجام از یادآوری سالگرد برجام» هم عنوان گزارش «مشرق نیوز» بود که از نظر زاویه نگاه و محتوا، تشابه قابل چشمگیری با یادداشت قبلی داشت. مشرق نیوز در بخشی از این یادداشت آورد: دیروز (۲۳ تیر) مقارن بود با چهارمین سالروز امضای توافق هسته‌ای (برجام). آن روز دولتمردان و طیف مدعی اصلاحات، جشن و پایکوبی به راه انداخته و مدعی بودند که با امضا و اجرای برجام، تمام مشکلات اقتصادی کشور حل خواهد شد. اما در چهارمین سالروز امضای برجام، روزنامه‌های زنجیره‌ای روزه سکوت گرفته و از یادآوری این واقعه امتناع کردند. گویا سینه‌چاکان برجام از یادآوری سالگرد آن خجالت کشیدند.

تارنمای «جهان نیوز» اما مستقیماً رئیس جمهوری را خطاب قرار داد و در ذیل عنوان «آقای روحانی! خودتان عنوان ۲۳ تیر را تغییر دهید»، نوشت: با تلاش‌های دولت حسن روحانی و شخص رئیس‌جمهور سال ۹۵ بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی با نام‌گذاری ۲۳ تیر، روز تصویب برجام، با عنوان روز «گفتگو و تعامل سازنده با دنیا» موافقت کرد. روزی که دولت تدبیر و امید آن را در تقویم رسمی کشور ثبت کرد تا برجام، به‌عنوان بزرگ‌ترین دستاورد این دولت، در تاریخ کشور ثبت شود و سند افتخاری باشد بر پرونده به‌اصطلاح ژنرال‌های دیپلماسی کشور! اما باید تا دیر نشده نام این روز را به نام «روز عبرت» یا «روز پشیمانی از اعتماد به کدخدا» تغییر داد.

سایت «الف» اما نگاهی بینابینی به برجام داشت و همزمان با بیان مشکلات پیش آمده، جنبه های مثبتی از آن را نیز انعکاس داد. «ابوالفضل ظهره‌وند» کارشناس مسایل سیاست‌خارجی و هسته‌ای در گفتگو با الف در این باره گفت: گرچه برجام برای کشور بسیار هزینه‌ساز بود چرا که چهار سال وقت کشور را تلف کرد اما تجربه تلخی بود که موجب شد افکار عمومی ایران بیشتر به یکدیگر نزدیک شده و علیه غرب به اجماع برسد.

در این میان خبرگزاری «ایلنا» و سایت «اقتصادنیوز» هم به کمک دولت آمدند. ایلنا متن توئیت صبح امروز «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان را در ارتباط با هم داستانی برخی افراد با دشمنان ایران برجسته کرد که نوشته بود: از مهمترین دستاوردهای برجام شکستن پروژه امنیتی‌سازی ایران پس از قریب به ۴۰ سال بود. رژیم‌های آمریکا و اسرائیل با ادعای اینکه ایران در برجام سر دنیا کلاه گذاشت در حال تخریب آن و بازگرداندن همان پروژه‌اند. هم‌داستانی برخی در این زمینه قدری تعجب برانگیز است!

سایت اقتصاد نیوز هم به بازتاب اظهارات «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان پرداخت که در پاسخ به این سوال که «اکنون در سالگرد تصویب برجام قرار داریم و اگر شما به چهار سال قبل برگردید باز هم برجام را امضا می‌کنید»، گفت: حتماً این کار را می‌کنم.

اقتصاد نیوز به نقل از ظریف نوشت: یکی از اهداف اصلی این توافق بین‌المللی، خارج کردن ایران از اجماع امنیتی و طرحی بود که صهیونیست‌ها در این ارتباط علیه ایران ایجاد کرده بودند. این توافقنامه بین‌المللی این طرح را شکاند و به همین دلیل صهیونیست‌ها مهمترین مخالفان برجام بوده و هستند و در همین راستا تندروهای آمریکا نیز این سیاست را دنبال می‌کنند.

** دادگاه خاتمی و نگاهی حقوقی به جرم سیاسی

چند روزی است که موضوع دادگاه خاتمی و محکوم شدن وی به دو سال حبس تعزیری در صدر بسیاری از اخبار تارنماهای دو طیف اصولگرا و اصلاح طلب قرار دارد. امروز نیز هر چند قضیه در مقایسه با روزهای گذشته کمرنگ شده اما باز هم تارنماهای اصلاح طلب بر تعریف جرم سیاسی و ضرورت اصلاح دستگاه قضا تاکید دارند و تارنماهای اصولگرا هم طبق رویه سابق همچنان مستقیماً شخص خاتمی و ادعاهای او را زیر سوال می برند.

سایت تحلیلی خبری عصر ایران منتسب به اصلاح طلبان در گزارشی با عنوان «انتخابات ۸۸، محمدرضا خاتمی و جرم سیاسی / یک تقاضا از رئیسی حقوقدان و رئیسی قوه قضائیه» نوشت: یکی از بزرگ ترین موضوعاتی که تکلیف نگاه افکار عمومی و نخبگان به روند مصلحانه حجه الاسلام رئیسی را مشخص خواهد کرد، نحوه تعامل قوه قضائیه با موضوع "جرم سیاسی" است. انتظار می رود در دوران ریاست حجه الاسلام رئیسی بر قوه قضائیه، اصل ۱۶۸ قانون اساسی که مقرر می دارد رسیدگی به جرائم سیاسی باید "علنی" و "با حضور هیأت منصفه" باشد، بعد از ۴۰ سال که از عمر جمهوری اسلامی گذشته احیا شود و افرادی که با انگیزه اصلاح امور، انتقادی می کنند که ممکن است حمل بر توهین یا نشر اکاذیب باشد، در قالب قانون جرم سیاسی محاکمه شوند.

اینجاست که عصر ایران سوژگی گزارش خود را آشکار می سازد و می نویسد که «نمونه بارز این موضوع را می توان در پرونده آقای محمدرضا خاتمی دید. وی در مصاحبه ای با یک برنامه ویدئویی مدعی شده بود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، حدود ۸ میلیون رأی جابجا شده است.»

از نگاه تارنمای مذکور، صحت و سقم ادعای وی اساساً مورد بحث نوشتار حاضر نیست. آنچه مسلم است اینکه انتقاد از نحوه برگزاری یک انتخابات و نتایج آن، مصداق تام و آشکاری از قانون جرم سیاسی است. چنین منتقدی، باید طبق قانون اساسی در دادگاه علنی محاکمه شود و رسانه ها نیز بتوانند گزارش آنچه در دادگاه می گذرد را بازنشر کنند. همچنین یک قاضی نمی تواند به تنهایی متهم سیاسی را محاکمه کند و باید این کار در حضور هیأت منصفه انجام گیرد.

خبرگزاری «ایسنا» نیز دقیقاً از همین منظر (جرم سیاسی) به رخداد نگریست و در این باره با «محمدرضا سماواتی پور» حقوقدان و وکیل دادگستری به گفت وگو پرداخت.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه قانون فعلی جرم سیاسی کارآمد نیست، گفت: مهمترین اشکال قانون این است که تعریف روشن و جامعی از جرم سیاسی وجود ندارد. در مورد جرم سیاسی دو عقیده وجود دارد، یک عقیده سخت گیرانه است و معتقدند که اساساً جرمی مثل جرم سیاسی وجود خارجی ندارد و انتقاداتی که از سوی منتقدین در کشورها می‌شود بر مبنای دلسوزی و افکار درونی این افراد است و حاکمین هر کشوری که می‌خواهند مخالفین خودشان را سرکوب کنند جرمی را با این عنوان طراحی و تدوین می‌کنند تا بتوانند مخالفان خودشان را کنترل کنند.

وی افزود: گروه دیگر معتقدند مجرمینی که در این دسته قرار دارند، باید با مجرمین عادی و امنیتی متفاوت باشند و تعریف جرم سیاسی می‌تواند به حقوق این متهمین در مراجع قضائی کمک کند. به همین دلیل بعد از حدود سه چهار دهه اختلاف نظر در سال ۹۵ قانون جرم سیاسی به تصویب رسید ولی اشکال این قانون این است که قانون به جای اینکه جرم سیاسی را تعریف کند، به بیان مصادیق این جرم پرداخته و تعریف را به گونه‌ای بیان کرده که جای هر گونه اعمال سلیقه را در دادگاه و محاکم سیاسی باز گذاشته است.

در مقابل، سایت خبری تحلیلی «الف» و خبرگزاری «دانشجو» به شدت خاتمی را زیر سوال بردند و اظهارت وی را توهین به شعور مردم دانستند. سایت الف در یادداشت «هفت نکته درباره دادگاه خاتمی / آقای خاتمی به شعور مردم توهین نکنید!»، نوشت: تا پیش از برگزاری دادگاه محمدرضا خاتمی بسیاری منتظر بودند تا بعد از گذشت ۱۰ سال از این رخداد، اسناد مورد ادعای مدعیان تقلب را ببینند و نسبت به حقانیت این ادعای بزرگ قانع شوند. بدلیل عدم انتشار اظهارات متهم در دادگاه، این انتظار تا پیش از انتشار عمومی آن توسط محمدرضا خاتمی همچنان وجود داشت و حس می شد او برای اثبات ادعای خود اسناد متقن و محکمی برای مردم و دستگاه قضایی دارد.

این یادداشت افزود: اما با انتشار دفاعیات او، توخالی بودن ادعاهای او مشخص شد و نشان داد چند تکه پرینت خبرگزاری ها و روزنامه ها مستند ۸ میلیون تقلب شده و با همین چند کاغذ هزاران نفر را به خیابان ها کشاندند و جامعه را دوپاره کردند و بذر اختلاف و تفرقه را در بین خانواده ها و دوستان مان پاشیدند و دشمن را جری و او را به تحریم ایران تشویق کردند.

خبرگزاری دانشجو نیز «پذیرش یا عدم پذیرش رای دادگاه» را برجسته کرد و این عنوان استفهامی را برای یادداشت خود برگزید که «آیا محمدرضا خاتمی رای دادگاه را می‌پذیرد؟»

** اشتغال؛ امیدواری اصلاح طلبان و یاس مخالفان

اشتغال و دیگر مسائل اقتصادی به مراتب کمتر از مسائل سیاسی، محل چالش اصولگرایان و اصلاح طلبان اند اما در این ارتباط نیز دولت و رسانه های حامی آن از دستاوردهای خود و امید به آینده سخن به میان می آورند و اصولگرایان به کاستی ها توجه دارند.

تارنمای «اقتصادآنلاین» در گزارشی به سفر رئیس جمهوری به خراسان شمالی و صحبت های وی درباره اشتغال تمرکز نمود و این طور تیتر زد «اشتغال همچنان مساله اصلی کشور».

به نوشته تارنمای مذکور، رئیس جمهور با طرح این سوال که آیا در طول یکسال گذشته علیرغم تمام فشارها، رقم اشتغال در کشورمان افزایش داشته است، اظهار داشت: از سال گذشته تا امروز بیکاری براساس آمار کاهش یافته است، به نحوی که آمار بیکاری در سال گذشته ۱۲.۱ درصد بود و امروز ۱۰.۸ درصد است و در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته ۳۲۱ هزار اشتغال ایجاد شده است و این در سایه تلاش همه مردم، اعم از صنعتگران، کارآفرینان، کارگران، کشاورزان و جوانان است که توانستیم اشتغال را افزایش داده، زمین‌های کشاورزی را آباد کنیم و در گندم خودکفا شویم.

اقتصادآنلاین گزارش دیگری را نیز به این موضوع اختصاص داد و درباره وضعیت اشتغال و بیکاری در کشور با «رضا وفایی» مسئول کمیسیون‌های اتاق تعاون ایران به گفت وگو پرداخت. مسئول کمیسیون‌های اتاق تعاون ایران با بیان اینکه ۴۲ درصد افراد فعال جامعه یا بیکار هستند و یا اینکه اشتغال ناقص دارند، گفت «این آمار نشان می‌دهد به طور بهره ور از نیروی کار استفاده نشده است.»

وی با بیان اینکه از نظر اقتصادی نرخ بیکاری در کنار شاخص سهم اشتغال ناقص (نسبتی از افراد شاغل که کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار می‌کنند و خواهان کار بیشتری هستند) تصویر بهتری از وضعیت بیکاری در بازار کار را نشان می‌دهد، گفت: در فصل بهار سال ۱۳۹۸ سهم اشتغال ناقص ۱۰ درصد بوده است که به عبارتی حدود ۱۹.۷ درصد از کل جمعیت فعال کشور یا بیکار بودند یا اینکه به رغم اشتغال در بازار کار، اما خواهان کار بیشتری هستند؛ همچنین بر اساس آمار تعداد افراد شاغل با ۴۴ ساعت کار در هفته (اشتغال متعارف) معادل ۱۵.۸۳۵ میلیون نفر بوده است که چنانچه این افراد را صرفاً شاغل واقعی محسوب کنیم معادل ۴۲ درصد افراد فعال جامعه، یا بیکار هستند و یا اینکه اشتغال ناقص داشتند. این موضوع نیز نشان می‌دهد که به طور بهره ور از نیروی کار جامعه استفاده نشده است.

اما چهار خبرگزاری «ایرنا»، «ایلنا»، «موج» و «مهر» گزارش های مثبت و امیدوار کننده ای را در ارتباط با اشتغال منتشر کردند.

در گزارشی که ایرنا در این باره منتشر کرد این جمله در تیتر گنجانده شد که «دولت دوازدهم به اشتغال روستاییان پایداری بخشید»؛ جمله ای که «محمد امید» معاون توسعه روستایی و مناطق محروم بیان کرده است. وی معتقد است: تحقق اشتغال پایدار روستایی و عشایری هم با تصویب اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی، نقطه عطفی در این بخش بود که بعد از تصویب در سال ۹۶، در سال ۹۷ تخصیص یافت که از ۱۸ هزار میلیارد تومان بیش از ۸ هزار میلیارد تومان آن هزینه شده و سهم خراسان شمالی در این بخش ۳۱۹ میلیارد تومان بوده ست.

«اجرای ۲۰ طرح اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری بردسکن»، «فراهم شدن زمینه برای اشتغال ۲ هزار نفر در میناب» و «وام ۵۰ میلیونی اشتغال مددجویان» نیز عنوان سه گزارشی بود که به ترتیب از سه خبرگزاری ایلنا، موج و مهر انعکاس یافت؛ گزارشاتی که بی تردید ارتباط مستقیمی با سفر روحانی به خرسان شمالی و سخنان وی در مورد وضعیت اشتغال دارد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
برگزیده‌ها