رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:يکشنبه ٥ شهريور ١٣٩٦ ساعت:٠٩:١٤ شماره خبر:٥٢٦٧٠٦
     

مسیر سینمایی سیمین


بررسی کارنامه فاطمه (سیمین) معتمد آریا به بهانه اکران «پریناز». او در این فیلم که بعد از شش سال فرصت نمایش پیدا کرده است، نقشی زنی وسواسی را بازی می کند و گریم سنگینی دارد.

مسیر سینمایی سیمین

 

 

بررسی کارنامه فاطمه (سیمین) معتمد آریا به بهانه اکران «پریناز». او در این فیلم که بعد از شش سال فرصت نمایش پیدا کرده است، نقشی زنی وسواسی را بازی می کند و گریم سنگینی دارد.


فاطمه معتمدآریا

دوره اول / 64 تا 74

بیست و چهارساله بود كه اولین فیلم سینمایی اش را بازی كرد: «جدال» ساخته محمد علی سجادی. پیش از آن فاطمه معتمدآریا تجربه بازی در تئاترهای دانشجویی را داشت و در سریال «مدرسه موش ها» عروسك گردانی می كرد. در سال های ابتدایی نقش هایش پررنگ نبود اما طولی نكشید كه با «یاد و دیار» و سپس«برهوت» قابلیت خود در نقش اصلی را به رخ كشید. هر چند این فیلم ها در كارنامه اش جایگاهی رفیع نیافتند اما سرآغاز درخشش معتمدآریا شدند كه بزودی در فیلم های«ریحانه»،‌«مسافران»،«هنرپیشه»، «یك بار برای همیشه»،«روسری آبی» و ... به بار نشستند.  

بهترین انتخاب: بعد از بازی در«مسافران» بهرام بیضایی سه انتخاب طلایی داشت:«هنرپیشه»، «یك بار برای همیشه» و «روسری آبی». این سه همچنان جزو شاه نقش های معتمدآریا بحساب می آیند. در«هنرپیشه» نقش همسر بازیگری مطرح را بازی می كند، نازاست و بحران زندگی او را به جنون رسانده. معتمدآریا چرخش روحی كاراكتر سیمین را بدون زور زدن به باور مخاطب می نشاند. زهرا در«یك بار برای همیشه» مجبور شده بچه اش را سقط كند اما در لحظه آخر همسرش منصرف می شود. اوج درخشش او اما با نقش نوبركردانی «روسری آبی»‌رقم می خورد. در این دو فیلم متریال كافی برای معتمدآریا مهیا است تا رویی دیگر از توان بازیگری خود را به رخ بكشد.

انتخاب جاه طلبانه: فاطمه معتمدآریا روزی كه نقشی فرعی بازی كند، تجربه 9 فیلم سینمایی داشت .او در فیلم شوخ «ناصرالدین شاه آکتور سینما»، گلنارِ «دختر لر» بود و گاهی مثل او معشوقه اش «جعفر» را صدا می زد. معتمدآریا این نقش را پذیرفت و همین باعث شد در فیلم بعدی كارگردان یعنی «هنرپیشه» نقش اصلی باشد كه اشاره كردیم جزو نقش های مهم كارنامه اش شده است.  

انتخاب نافرجام: در دوره اول بازیگری معتمدآریا انتخاب نافرجام دیده نمی شود. همه نقش هایش به سرانجام رسیدند و هیچ كدام در میانه راه رها نشدند. 

سهم سینمای بدنه: تعداد فیلم های گیشه ای معتمدآریا در اولین دوره فعالیت‌حرفه ای اش دو اثر است كه درنوع خود جالب است و نشان دهنده سلیقه او در انتخاب. «كلاه‌قرمزی و پسرخاله» باعث شد مخاطب گسترده بیش از پیش با چهره معتمدآریا آشنا شود بویژه آن كه این فیلم در سال 73 به فروش بالایی رسید به روایتی پر مخاطبت ترین فیلم بعد از انقلاب است با 3440000 بلیت فروخته شده. فیلم «زندگی» اصغر هاشمی دیگر تجربه او در بازی فیلم های متصف به سینمای بدنه است.  

مهم ترین دستاورد: تثبیت در سینما و همكاری با كارگردان های مطرح مهم ترین اتفاق كارنامه دوره اول بازیگری خانم معتمدآریا است.از حیث دریافت جایزه و نامزدی هم كارنامه پرباری دارد. او سه جایزه جشنواره فجر را بدست آورد؛ دو سمیرغ مكمل برای فیلم های «برهوت» و «مسافران» و جایزه نقش اول بخاطر بازی در «هنرپیشه». 

دوره دوم / 74 تا 84

فاطمه معتمدآریا با كارنامه پربار پا به دوره دوم فعالیت سینمایی اش می گذارد. در این دوره نقش هایش متنوع تر می شود و چند فیلم كمدی خوب بازی می كند. باز هم انتخاب بد دارد و انتخاب نافرجام در كارنامه اش دیده می شود. 

بهترین انتخاب: انگشت اشاره سینمادوستان و منتقدان برای انتخاب یكی از بهترین نقش های فاطمه معتمدآریا همچنان به سمت «گیلانه» است. او در فیلم رخشان بنی اعتماد شمایل یك مادر پیر شمالی بر تن كرد كه زنگی اش صرف نگهداری و مراقبت از فرزند جانبازش شده. عاشقانه دور او می چرخد و تمام هم و غم اش بهبود اوست. 

بدترین انتخاب: بعد از كمدی موفق «مرد عوضی»، فاطمه معتمدآریا «عشق+ 2» را بازی كرد. فیلم در ادامه تب آثار اجتماعیِ عاشقانه ساخته شد اما نتیجه چیزی نبود كه انتظار می رفت. 

انتخاب جاه طلبانه: «مرد عوضی» محمدرضا هنرمند جزو بهترین آثار كمدی سینمای ماست. فاطمه معتمدآریا در شرایطی برای این نقش انتخاب شد كه پیش از آن تجربه بازی در فیلم كمدی نداشت. جسارت او و هنرمند اما نتیجه داد و بعد تازه ای از توانمندی معتمدآریا محك خورد.  

 انتخاب نافرجام: بعد از چند فیلم كمدی و گیشه ای حالا زمانش رسیده كه فاطمه معتمدآریا فیلمی خاص پسند بازی كند. او بازی در فیلم «آبادان» مانی حقیقی را می پذیرد اما فیلم رنگ اكران ندید و نمایش معدودی داشت. 

سهم سینمای بدنه: در دوره دوم، سهم سینمای بدنه در كارنامه فاطمه معتمدآریا بیشتر می شود. فیلم های «عینك دودی» محمد حسین لطیفی،«دختر شیرینی فروش» و «كلاه قرمزی و سروناز» هر دو ساخته ایرج طهمساب سه فیلمی هستند كه معتمدآریا پشت سر هم بازی كرد. هر سه از آثار موفق اكران در زمان خود بشمار می روند. «عشق +2» و «مرد عوضی» هم دو دیگر فیلم اوست كه مختصات سینمای بدنه را دارا هستند. در این میان «دختر شیرینی فروش» فرصت بیشتری برای عرض اندام در اختیار معتمدآریا قرار داد و بیش از دیگر فیلم ها مورد توجه قرار گرفت. 

 مهم ترین دستاورد: تنوع نقش و به رخ كشیدن توانایی در نقش های كمدی و گیشه پسند مهم ترین دستاورد فاطمه معتمدآریا در دوره دوم بازیگری اوست. از نظر جایزه اما عملكرد موفقی در این دوره ندارد و نسبت به دوره اول پسرفت می كند و جایزه ای بدست نمی آورد. 

دوره سوم / 84 تا 95

به طور كلی در دوره سوم، وزن فیلم های فاطمه معتمدآریا پایین می آید و انتخاب های بد و نافرجامش بیشتر می شود. حواشی زندگی او در این 10 سال بیشتر از همیشه است و روی كارنامه حرفه ای اش سایه می اندازد. در همین دوره است كه سریال موفق «زیر تیغ» را بازی می كند. 

بهترین انتخاب: «اینجا بدون من» و «یحیی سكوت نكرد» بهترین فیلم های فاطمه معتمدآریا در دوره سوم بازیگری است. او در فیلم بهرام توكلی نقش مادری را بر عهده داشت كه به سرنوشت دختر معلولش و ازدواج او، «بیهوده» دل بسته. سرخوشی كودكانه این نقش بدون اغراق در بازی معتمدآریا نمود داشت. او در «یحیی سكوت نكرد» نقش عمه ای مرموز را بازی كرد و روی دیگری از توانایی اش را به رخ كشید. 

بدترین انتخاب: «میزاك» حسینعلی لیالستانی و « بهمن» مرتضی فرشباف بدترین انتخاب های معتمدآریا در دوره سوم بازیگری است. 

انتخاب جاه طلبانه: معتمد آریا بارها برای بازی در فیلم‌های خارجی دعوت شده بود اما در نهایت سال 93 پذیرفت در فیلم آذربایجانی «نبات» به كارگردانی الشین موسگلو بازی كند. این فیلم نماینده اسكار 2015 آذربایجان بود كه توفیقی بدست نیاورد. 

انتخاب نافرجام: فیلم «صد سال به این سال ها» انتخاب نافرجام فاطمه معتمدآریا در دوره سوم بازیگری است. «صد سال به این سال ها» یك بار در جشنواره بیست و هشتم برای اهالی رسانه اكران شد اما وزارت ارشاد وقت، اعلام كرد فیلم نمی تواند مجوز نمایش عمومی بدست بیاورد. بازی معتمدآریا در فیلم قابل دفاع است و جزو نقش های شاخص او محسوب می شود. 

 سهم سینمای بدنه: «تقاطع» در ادامه علاقمندی های فاطمه معتمدآریا برای بازی در فیلم های پرمخاطب است. او در فیلم ابوالحسن داودی نقش مادری را بازی می كند كه فرزندش امیر(بهرام رادان) به خاطر قتلی ناخواسته زندگی او را دستخوش تغییر كرده. كیفیت بازی معتمدآریا در فیلم «تقاطع» به پای آثار شاخص كارنامه اش نمی رسد اما حداقل دستاوردش ارتباط دوباره با مخاطب گسترده سینما است.

 مهم ترین دستاورد: فاطمه معتمدآریا حالا بر قله بازیگری است حتی اگر بدانیم با روزهای اوج فاصله دارد. او در سال 1387  مزد تلاشش در سینما را از انجمن منتقدان و نویسندگان گرفت و   در جشن آن ها برنده جایزه ۳۰ سال فعالیت در سینما شد. «اینجا بدون من» معتمدآریا را احیا كرد ؛ نام او در جشنواره بیست و نهم فجر نامزد میان نامزدهای دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن قرار گرغت (برایاینجا بدون من ) و سال بعد برای این فیلم از جشن خانه سینما تندیس زرین نقش اصلی بدست آورد و در جشنواره فیلم مونترال برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد.چندی پیش هم از جشن حتفظ تندیس بهترین بازیگر زن را بخاطر «آباجان» بدست آورد. 

حالا فاطمه معتمد آریا بعد از هشت سال ، در یک مجموعه تلویزیونی بازی می کند. معتمد آریا که آخرین حضورش در یک سریال تلویزیونی به 8 سال قبل یعنی سال 88  و بازی در مجموعه «آشپزباشی» برمی گردد، با همایون اسعدیان به توافق رسید تا در سریال جدید او ایفاگر نقش اصلی باشد. این سریال «سوگند» نام دارد که هم اکنون آخرین مراحل پیش تولید خود را پشت سر می گذارد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج