رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧ ساعت:١٤:١٢ شماره خبر:٥٤٦٩٢٢
     

سهم کشاورزی از اعتبارات پرداختی احیای دریاچه ارومیه 3402 میلیارد ریال است


تبریز - ایرنا - روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد: سهم بخش کشاورزی از اعتبارات مصوب طرح احیای دریاچه ارومیه از سال 1393 تاکنون 14 هزار و 820 میلیارد ریال بوده که از این رقم سه هزار و 402 میلیارد ریال پرداخت شده است.

به گزارش ایرنا، در اطلاعیه ای که روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه روز چهارشنبه به دفتر ایرنا مخابره کرد، آمده است: سهم بخش کشاورزی از مجموع اعتبارات مصوب طرح نجات دریاچه ارومیه 39 درصد و از اعتبارات پرداخت شده 30 درصد می باشد.
پیش از این اکبر فتحی، رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی اعلام کرده بود که سهم بخش کشاورزی از اعتبارات طرح احیای دریاچه ارومیه هشت درصد است.
بر اساس این گزارش، مجموع اعتبارات مصوب طرح احیای دریاچه ارومیه در سال های 1393 تا 1396 از محل ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 12 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور 37 هزار و 873 میلیارد ریال بوده که 11 هزار و 433 میلیارد ریال آن به سازمان های ذیربط پرداخت شده است.
گزارش روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه حاکی است: در سال 1393 بودجه مصوب دستگاه های متولی بخش کشاورزی از اعتبارات طرح احیای دریاچه ارومیه چهار هزار و 246.5 میلیارد ریال بوده که از این رقم 508 میلیارد و 425 میلیون ریال آن پرداخت شده است.
بر پایه این گزارش، بودجه مصوب بخش کشاورزی از اعتبارات طرح احیای دریاچه ارومیه در سال 1394 شمسی نیز چهار هزار و 252.4 میلیارد ریال بود که یک هزار و 331 میلیارد و 48 میلیون ریال آن پرداخت شده است.
در این گزارش، بودجه مصوب دستگاه های متولی بخش کشاورزی از اعتبارات طرح احیای دریاچه ارومیه در سال 1395 نیز چهار هزار و 432.5 میلیارد ریال و اعتبارات پرداختی آن 940 میلیارد ریال اعلام شده است.
در گزارش آمده است: سال گذشته نیز سهم بخش کشاورزی از بودجه احیای دریاچه ارومیه یک هزار و 889 میلیارد بود که 622 میلیارد ریال از این رقم به دستگاه های متولی پرداخت شد.
بر پایه گزارش روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، منظور از دستگاه های بخش کشاورزی در طرح احیای دریاچه ارومیه شامل سازمان های جهاد کشاوزی استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و پژوهشکده بیوتکنولوژی می باشد.
ه گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه نام دریاچه‌ای در شمال غربی کشورمان است که میان دو استان آذربایجان غربی و استان آذربایجان شرقی قرار گرفته ‌است.
مساحت این دریاچه در تابستان 2015 میلادی حدود شش هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می‌گرفت. دریاچهٔ ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچهٔ داخلی ایران و دومین دریاچهٔ بزرگ آب شور دنیا محسوب می شد.
آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شود.
دریاچه ارومیه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و در مدت کمی وسعت آن به شدت کاهش یافت، اما نجات دریاچه از بحران مورد تأکید دولت یازدهم و در ادامه آن دولت دوازدهم قرار گرفت و در همین راستا کارگروه ملی نجات با مدیریت معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شد.
طرح های نجات دریاچه ارومیه با روی کار آمدن دولت دکتر روحانی در دستور کار دولت قرار گرفت .
با اجرای این طرح ها در زمان حاضر وضعیت دریاچه تثبیت شده و هدف گذاری آتی رسیدن سطح آب دریاچه به تراز اکولوژیک در سال 1402 است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج