رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:شنبه ٧ مهر ١٣٩٧ ساعت:٠٩:٠٢ شماره خبر:٥٤٢٦٠٧
     

نفاق خواص و جهالت عوام، دو عامل به‌وقوع پیوستن واقعه کربلابه گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، به مناسبت ایام سوگواری حضرت سید الشهدا(ع) هیئت علمدار کربلا با حضور اساتید و کارکنان و دانشجویان در دانشگاه پیام نور مرکز تبریز برگزار گردید.

حجت‌الاسلام جلیلی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظّم رهبری دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی در این مراسم به شناسایی علل و عوامل وقوع حادثه عاشورا پرداخته و تاکید کرد: با بررسی عوامل وقوع حادثه کربلا،عامل نفاق در بروز چنین حادثه‌ای نقش اساسی را ایفا می‌کند.

دکتر جلیلی در ادامه به عامل نفاق در آیات وروایات پرداخته و تاکید کرد: در حدیث گهربار از پیامبر اسلام(ص) روایت شده است: من برای امتم از مشرک ومؤمن ترسی ندارم بلکه از منافقی که قلبش مؤمن نیست می‌ترسم.

حجت‎الاسلام جلیلی به پیشینه نفاق در اسلام خاطرنشان کرد: نفاق منحصر به حادثه کربلا نبود، بلکه در صدر اسلام در مدینه نیز منافقان در پیشبرد اهداف حکومت اسلامی اخلال ایجاد می‌کردند وهمچنین در جنگ صفین نیز عامل نفاق موجب اخلال در سپاه امیر المؤمنین(ع) شد همانطوری که در زمان امام حسن(ع) همین منافقان کور دل موجب تضعیف سپاه اسلام و در نهایت گول خوردن عده خواص ساده لوح از سپاه امام(ع) شدند در زمان امام حسین(ع) نیز چون نفاق در لایه‌های حکومتی نفوذ کرده بود زمینه وقوع حادثه عاشورا مهیا گردید.

مسئول نهاد رهبری پیام نور استان عامل دیگر وقوع حادثه عاشورا را جهالت عوام دانسته و خاطرنشان کرد: از علائم جهالت عوام این بود که سرمبارک امام حسین(ع) را با تکبیر و ذکر بریدند یعنی شهادت امام حسین(ع) را که نوه پیامبر(ص) و امام زمانشان بود مایه سعادت وعاقبت بخیری می‌دانستند و لذاست که امام صادق(ع) می‌فرمایند: که برای شهادت جدم خیلی متأثر می شدم بدین جهت که سر مبارک جدم را با تشنه و در حالی که تکبیر می‌گفتند بریدند.

 

جلیلی در جمع‌بندی علل وقوع حادثه عاشورا بیان داشت: دو عامل در زمینه سازی این حادثه نقش مهمی داشتند یکی نفاق خواص و دیگری جهالت عوام که این دو عامل زمینه به وقوع پیوستن حادثه کربلا را فراهم کردند.

دکتر جلیلی در ادامه به نکته دیگری نیز اشاره کرد و گفت: نفاق همیشه در حکومت اسلامی بیشتر ظهور و بروز دارد چون افرادی که تدین عمیق ندارند برای اینکه منافع شخصی آنها به مخاطره نیفتد در ظاهر ابراز تدین و ایمان می‌نماید و بیشترین ضرر را به حکومت اسلامی می‌زنند.

 

وی در ادامه به زشتی سوء مدیریت در حکومت اسلامی پرداخته و آن را عامل عقب ماندگی و اختلال نظام اقتصادی و اجتماعی جامعه دانسته و تاکید کرد: از پیامبر اسلام روایت است که می‌فرمایند: «من از فقر برامتم نمی‌ترسم اما از سوء تدبیر در جامعه اسلامی می‌ترسم.» بنابراین مسئولین باید به هوش باشند و تدابیر صحیح وشایسته‌ای در راستای رفع مشکلات جامعه اسلامی ایفا نمایند.

مسئول نهاد در پایان تصریح کرد: تاریخ بشری به منزله واگن‌های قطارند که همیشه ثابت و پابرجا هستند و این مسافران قطارند که دائما در حال تغییرند و لذا وقایع گذشته مایه سرمشق و عبرتند که باید از سنت‌های گذشته در امتداد مسیر آیند عبرت‌آموزی کرد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
برگزیده‌ها