رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:دوشنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٨ ساعت:٠٨:٥٤ شماره خبر:٥٥٢١٣٧
     

رسانه‌های صهیونیست|اذعان به شکست حتمی «معامله قرن»


گزارشی از روابط رو به رشد باکو ــ‌ تل‌آویو/تحرکات نتانیاهو برای تشکیل کابینه جدید یک تحلیلگر و پژوهشگر صهیونیست اذعان کرد که سرنوشت طرح آمریکایی موسوم به معامله قرن برای خاورمیانه شکست خواهد بود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بر اساس مقاله‌ای که روزنامه اسرائیل امروز منتشر کرده است، افرایم عنبار رئیس مرکز مطالعات استراتژیک و امنیت قدس تصریح کرد شکست سرنوشت طرح معامله قرن خواهد بود و این شکست، فرصتی برای اسرائیل خواهد بود تا در مسیر مدیریت نزاع با طرف فلسطینی حرکت کند.

عنبار اظهار داشت بیانیه جارید کوشنر داماد و مشاور رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه طرح صلح معامله قرن در ابتدای ماه ژوئن منتشر خواهد شد، این سؤال را مطرح می‌کند که؛ آیا ترامپ می‌تواند منازعه فلسطینی اسرائیلی را حل کند؟

وی افزود جزئیات این طرح همچنان سری باقی مانده است، ولی به‌نظر می‌رسد این جزئیات مربوط به مسائل اساسی همچون مرزها، قدس و آوارگان باشد، دولت ترامپ مشوق‌های اقتصادی به فلسطینیان پیشنهاد خواهد داد تا طرح معامله قرن را بپذیرند.

این پژوهشگر صهیونیست خاطرنشان کرد: بدون شک دولت آتی اسرائیل طرح معامله قرن را با واشنگتن بررسی خواهد کرد، حتی اگر نسبت به رویکرد و اشتیاق آمریکا برای آوردن صلح به منطقه ما ملاحظاتی داشته باشد، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که در گذشته با طرح دولت باراک اوباما رئیس جمهوری قبلی آمریکا موافقت کرده بود به وعده و استقبال و مژده واشنگتن چنگ خواهد زد.

وی احتمال داد که رهبران فلسطینی که کانال‌های متعدد گفت‌وگو با واشنگتن را قطع کرده‌اند، با طرح معامله قرن مخالفت کنند، تصور اینکه پیشنهادهای ترامپ سخاوتمندانه‌تر از امتیازهای بزرگی باشد که قبلاً به‌روی میز ایهود باراک یا ایهود اولمرت قرار گرفته بود و طرف فلسطینی آنها را رد کرده بود، دشوار است.

عنبار اظهار داشت امتیازهایی که اسرائیل ممکن بود در گذشته بدهد، امروز بسیار خطرناک قلمداد می‌شود به یک دلیل ساده و آن دلیل این است که بیشتر اسرائیلی‌ها، فلسطینیان را همسایگانی که بتوان کنار آنها در صلح زندگی کرد، نمی‌‌دانند.

این پژوهشگر صهیونیست ابراز عقیده کرد طرح معامله قرن هرگز موفق به پایان نزاع و درگیری نخواهد شد و به دیگر طرح‌ها و ابتکارعمل‌های آمریکایی خواهد پیوست که در گذشته مطرح شد، اما بی‌نتیجه بود و شکست خورد.

وی افزود دولت ترامپ به چارچوب‌های دیپلماسی قابل قبول و سالم در زمینه سیاسی پایبند نیست و احتمال می‌رود که این مسئله سبب شکست طرح معامله قرن شود و مردان وی در پیش گرفتن ایده دیگر را تشویق کنند به همین سبب اسرائیل باید به واشنگتن توضیح دهد که تلاش برای ایجاد دو دولت در حال حاضر عملی نیست و هرگز ثبات را تضمین نخواهد کرد.

در سایه نبود امکان پایان نزاع و با درک این نکته که تلاش‌ها برای پایان آن تنها سبب سرخوردگی و زیان می‌شود، باید برای هدف ضعیف‌تر اما مفیدتر تلاش شود و آن تضعیف و کاهش رنج دو طرف در نزاع پیاپی و غیر قابل حل است.

این تحلیلگر صهیونیست آورده است باید از این حقیقت که مسئله فلسطین دیگر در مرکز توجه جهانی قرار ندارد، بهره‌برداری کرد.

وی خاطرنشان کرد شکست طرح معامله قرن فرصتی برای اسرائیل است تا چشمان مقامات آمریکایی را به واقعیت پیچیده‌‌ای در منطقه ما باز کند و آنها را وادار کند از مدیریت نزاع حمایت کنند.

هشدار دیپلمات صهیونیست درباره تنش با لبنان

یک دیپلمات سابق رژیم صهیونیستی هشدار داده است لبنان و اسرائیل در برابر مجموعه‌ای از مشکلات حل‌نشده میان خود در دریا و زمین روبه‌رو هستند، آنها در آستانه نزاع و درگیری جدیدی قرار دارند که نشانه‌ها نمایان شده است که اولین آنها، اختلاف درباره مرزهای دریایی و دومین درباره مرزهای زمینی است.

اسحاق لیفانون سفیر سابق رژیم صهیونیستی در مصر در مقاله‌ای در روزنامه اسرائیل امروز آورده است پس از آنکه سازمان ملل متحد، مرزها میان اسرائیل (مناطق اشغالی) و لبنان را در پی عقب‌نشینی اسرائیل در لبنان در تابستان 2000 (به‌لطف مجاهدت‌ها و مقاومت رزمندگان حزب‌الله) ترسیم کرد، لبنانی‌ها بلافاصله اعلام کردند که 13 نقطه در طول مرزها از «رأس الناقوره» تا «جبل الشیخ» همچنان تحت سیطره اسرائیل قرار دارد، با وجودی که همه این مناطق، کاملاً لبنانی است و باید بازپس گرفته شده و به آغوش لبنان بازگردد.

لیفانون که پژوهشگر مرکز هرتزیلیا است، می‌افزاید اسرائیل با خواسته‌های لبنان موافقت نکرد و شروع به احداث دیوار امنیتی در طول مرزهایی کرد که سازمان ملل به‌رسمیت شناخته است که معنایش این است که بحران مرزی زمینی همچنان میان اسرائیل و لبنان پابرجاست.

وی افزود در خصوص مرزهای دریایی، بحران آبی حول 860 کیلومتر در قلب دریای مدیترانه در نزدیکی مرزهای مشترک لبنان و اسرائیل (مناطق اشغالی) جریان دارد که میادین گازی بزرگی در آن قرار دارد و لبنان می‌گوید مالکیت کامل این میادین متعلق به این کشور است، در حالی که اسرائیل با آن مخالفت می‌کند، دو طرف خواستار کمک ایالات متحده برای حل این بحران شده‌اند به‌طوری که چهار فرستاده دولت آمریکا وارد بیروت شدند و راهکارهایی را به دولت لبنان پیشنهاد کردند که دولت لبنان به‌طور کامل آن را رد کرد.

این دیپلمات سابق صهیونیست فاش کرد سفر اخیر مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا به لبنان شاهد ارائه پیشنهاد و راهکاری بود که طولی نکشید اختلافات را داخل لبنان به‌وجود آورد، این در حالی است که اسرائیل تا امروز با افشای جزئیات مذاکرات خود با پامپئو مخالفت می‌کند.

لیفانون افزود راه‌حلی که وزیر خارجه آمریکا پیشنهاد کرده است مبتنی بر جدایی میان دو پرونده دریایی و زمینی است که ممکن است حل آن را تسهیل کند، به‌طوری که ابتدا بحران مرزهای زمینی را مطرح کرده است تا فوراً حل شود، در حالی که بحران مرزهای دریایی به مذاکرات مفصل‌تر موکول شده است، این در حالی است که تیم‌های فنی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و فعالیت شرکت‌های بین‌المللی در استخراج گاز از میادین دریایی ادامه دارد.

وی افزود پیشنهاد آمریکا، سبب بروز تنش میان سعد الحریری نخست وزیر لبنان که حامی ایده جدایی میان دو پرونده دریایی و زمینی است و نبیه بری رئیس پارلمان لبنان شده است، رئیس پارلمان لبنان از حمایت حزب‌الله برخوردار است.

لیفانون اظهار داشت حریری موضع خود را با بیان این نکته توجیه می‌کند که اقتصاد لبنان با بحران دشواری دست و پنجه نرم می‌کند و درآمدهای گاز برای بهبود وضعیت مالی دولت کفایت می‌کند، ولی حزب‌الله می‌ترسد که حل مشکل مرزهای زمینی دیگر توجیهی برای اینکه اسرائیل را به اشغال بخش‌هایی از خاک لبنان متهم کند، برایش باقی نمی‌گذارد و علامت‌های سؤال را درباره مشروعیت حمل سلاح توسط خود قرار می‌دهد که ممکن است سبب آغاز گفت‌وگوی داخلی در لبنان درباره نیاز به خلع سلاح آن شود.

سفیر سابق رژیم صهیونیستی در مصر در پایان می‌گوید ایالات متحده آمریکا خواستار جدایی دو پرونده زمینی و دریایی از یکدیگر است تا بتواند گاز قطر را از طریق اسرائیل (مناطق اشغالی) و قبرس به اروپا منتقل کند بدون  اینکه با تهدید حزب‌الله روبه‌رو شود، به همین سبب آمریکا برای ضربه زدن به جایگاه اقتصادی روسیه تلاش می‌کند، زیرا روسیه تأمین‌کننده اصلی نیازهای گاز اروپاست و ممکن است این مسائل در سفر اخیر پامپئو به اسرائیل (مناطق اشغالی) به‌منظور کاهش فرصت‌های تنش میان تل‌آویو و بیروت مطرح شده باشد.

گزارشی از روابط سیاسی، تجاری و امنیتی جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی

دیوید پرز تحلیلگر در روزنامه نوشت: آذربایجان به اسرائیل این‌گونه نگاه می‌کند که یک قدرت بزرگ در منطقه خاورمیانه است، ما ملاحظه کردیم که علی حسن‌اف معاون رئیس جمهور به‌دقت و به‌طور گسترده روند انتخابات پارلمانی اخیر اسرائیل را دنبال می‌کرد.

حسن‌اف در گزارشی از پایتخت آذربایجان آورد "آذری‌ها خیلی از اینکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل کرسی‌های زیادی را در کنست به دست آورد، خوشحال هستند، ما به تمایل اسرائیلی‌ها احترام می‌گزاریم و حتی پس از آنکه نتانیاهو را مجدداً پس از 10 سال حکومت انتخاب کردند، به این معناست که وی رهبری خوبی برای آنهاست".

وی به این نکته اشاره کرد که "نتانیاهو مورد احترام گسترده تصمیم‌گیرندگان و نهادهای تصمیم‌گیرنده در جمهوری آذربایجان است، او مهمترین و بزرگترین رهبر اسرائیلی است که در سال 1997 به باکو سفر و با پدر رئیس جمهور کنونی دیدار کرد، تمام این تحولات که در روابط باکو و تل‌آویو رخ داده، پس از این سفر تاریخی رخ داده است.

ما به نتانیاهو احترام می‌گزاریم، همان‌طور که او به ما احترام گزارده است، به همین سبب برای تقویت روابط شجاعانه در تمام زمینه‌ها و در تمام سطوح تلاش می‌کنیم، اما در ارتباط با اسرائیل باید بگویم که اسرائیل به امتیازهای فراوانی در نتیجه این روابط دوجانبه دست می‌یابد که شاید مهمترین آن، دستیابی به سوخت از آذربایجان و استفاده سیستم حمل‌ونقل اسرائیل از آن است".

وی افزود که حکمت حاجب مشاور امور بین‌الملل علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان که به‌راحتی به‌انگلیسی حرف می‌زند، در گفت‌وگو با روزنامه اسرائیلی از جایگاه منحصر به فرد کشورش در هزاره سوم و اهمیت روابط کشورش با اسرائیل سخن گفته است.

حاجب اظهار داشت "ما از زمان تشکیل کشورمان در سال 1992 روابط متمایز و منحصر به فردی با اسرائیل داشته‌ایم، اسرائیل از نخستین دولت‌هایی بود که جمهوری آذربایجان را به‌عنوان یک کشور آزاد و مستقل به‌رسمیت شناخت و ما امروز یک مجموعه از روابط در سطح فرهنگی، اقتصادی، نظامی، تجاری داریم و پروازهای مستقیم میان دو پایتخت برقرار است که همه این موارد نشان می‌دهد که ما در برابر روابط باثبات و منحصر به فردی قرار داریم، ما شرکت‌های تجاری محلی را برای همکاری و عقد قرارداد با همتایان اسرائیلی‌شان و همچنین آوردن فناوری پیشرفته اسرائیلی به اینجا تشویق می‌کنیم".

وی فاش کرد که در آینده نزدیک، رستوران گوشت حلال بر اساس شریعت یهود در باکو افتتاح خواهد شد که بر عمق روابط گردشگری میان دو طرف و رسیدن آن به سطوح بسیار پیشرفته تأکید می‌کند.

حاجب روابط رژیم صهیونیستی و جمهوری آذربایجان را به قصه‌های عشقی میان عشاق تشبیه کرد و گفت این جمهوری کوچک در احاطه منافع کشورهای بزرگی در اطراف خود قرار دارد و هر ناظری که به جمهوری آذربایجان در نقشه جهان نگاه می‌کند، آن را همچون گنجشگی می‌بیند که از شرق به غرب پرواز می‌کند و در صورتی که بالی از آن کنده شود، قادر به پرواز نخواهد بود.

وی تأکید کرد "ما در روابط خارجی خود از جمله با اسرائیل بر اساس این فرضیه «یا» با اسرائیل یا دیگران استفاده نمی‌کنیم، بلکه می‌گوییم، بله و بله، ما روابط خود را با تمام کشورها حتی کشورهایی که منافعشان با ما اختلاف دارد، مدیریت می‌کنیم".

تحرکات نتانیاهو برای تشکیل دولت جدید رژیم صهیونیستی

رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش  داده بودند که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از امروز یکشنبه کار تشکیل کابینه جدید خود را آغاز می‌کند. با وجودی که ائتلاف آتی برای نتانیاهو به ائتلاف سابق وی متکی است و این برداشت را می‌دهد که مأموریت تشکیل دولت برای وی آسان خواهد بود، ولی در عین حال وی با موانعی روبه‌رو می‌شود که مهمترین آن، خواسته‌های برخی اعضای حزب لیکود است که بر اساس نتایج انتخاباتی‌شان در داخل دولت آینده سهم می‌خواهند و این معنایش واگذاری پست‌های وزارتی به وزیران جدید خواهد بود.

بر اساس آنچه روزنامه کالکالیست نوشته است نتانیاهو به‌سمت تعدیل قانون تشکیل دولت حرکت خواهد کرد و تعداد وزیران را از 18 وزیر به 26 وزیر افزایش خواهد داد.

به‌نوشته این روزنامه، وی همچنین وزارتخانه‌های کوچک مانند وزارت اطلاعات را از وزارتخانه‌های بزرگ جدا خواهد کرد. کنست (پارلمان) آینده مأموریت خود را از سه‌شنبه سی‌ام آوریل (10 اردیبهشت) آغاز می‌کند، مهلت تشکیل دولت پایان ماه می است که البته پس از آن تا چهارده روز دیگر تمدید می‌شود. تعداد اعضای ائتلاف دولتی، 65 نفر است و انتظار نمی‌رود روند تشکیل دولت با مشکلاتی داخل پارلمان روبه‌رو شود.

با وجود این، افزایش تعداد وزارتخانه‌ها هرگز به حل بحران وزارتخانه‌های اصلی به‌ویژه وزارتخانه‌های امنیت، آموزش، قضایی و وزارت خارجه کمک نخواهد کرد به‌ویژه با توجه به اینکه اتحاد احزاب راستگرا بر کرسی‌های قضایی و آموزش پافشاری می‌کند با توجه به اینکه حزب موسوم به خانه یهود که در دوره قبلی دو کرسی وزارتی را دریافت کرده بود، امروز بخشی از این ائتلاف (احزاب راستگرا) است و بتسلئیل سموتریتش نامزد دوم این فهرست اعلام کرده بود قانونی را پیشنهاد خواهد داد که به اعضای کنست در برابر تحقیقات کیفری مصونیت خواهد داد.

این رسانه آورده است شماری از وزیران لیکود از این می‌ترسند که نتانیاهو وزارتخانه‌های کلیدی و بزرگ را به شرکای دولتی خود واگذار کند، در حال حاضر خواسته‌های آنها بر این مسائل مبتنی است: یسرائیل کاتس خواستار وزارت خارجه است، میری رگیو یا یوآف گالانت برای تصدی وزارت امنیت داخلی، گیلا گملئیل برای وزارت آموزش، گلعاد اردان برای وزارت ارتباطات و تعیین پنج وزیر جدید که مهمترین آن نیز برکات و گدعون ساعر و عمیر اوحانا خواهند بود. این رسانه احتمال داد که وزارت امنیت به آویگدور لیبرمن وزیر حزب موسوم به اسرائیل خانه ما واگذار شود، در حالی که وزارت داخلی همچنان در اختیار حزب شاس باقی خواهد ماند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج