رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:دوشنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٨ ساعت:١١:٢٤ شماره خبر:٥٥٢١٥٥
     
رحیم‌پور ازغدی در دانشگاه علوم پزشکی تهران:

دنیا در حال عبور از پزشکی سکولار است


عضو شورای نمایندگان مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: امروز دنیا در حال عبور از پزشکی سکولار است، این یعنی باید علاوه بر جسم افراد به روح آنان نیز توجه کنیم.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران پیرامون نقش علوم پزشکی در گام دوم انقلاب با اشاره به دو محور از نقش دانشجویان و فارغ‌التحصیلان علوم پزشکی در حوزه تمدن‌سازی دینی جدید گفت: این دنیا محل گذر است، اما ما برای آخرتمان هم نیاز به یک بدن سالم داریم. این جسم امانت خدا دست ماست.

وی ادامه داد: خب از این دو نگاه است که دو نوع تمدن کاملا مختلف بیرون می‌آید. این خط قرمزها است که نوع و ماهیت تمدن‌ها را از هم متفاوت می‌کند.

عضو شورای نمایندگان مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: بیمارستانی اسلامی است که هم علم و فن در آن مهم است و هم معنویت و اخلاق. اخلاق یعنی فضیلت نصیبمان بشود، نه فقط منفعت. تمام رفتارهای بیمارستان اسلامی با نگاه دینی است و می‌خواهد آنجا را به یک بهشت تبدیل کند.

رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: سه نکته در این زمینه وجود دارد، اگر بخواهیم ببینم علوم پزشکی در گام دوم چه نقشی دارد، باید ببینیم نگاه دینی به بدن چه تفاوتی با نگاه سکولار به بدن دارد. در نگاه قرآنی داریم، من تطبب فلیتق الله والینصح والیجتهد.

وی افزود: «فلیتق الله» یعنی هر کس در رشته‌های علوم پزشکی فعالیت می‌کند و با تن رنجور مواجه است باید تقوای الهی را پیشه کند، یعنی تو با خانواده بیمار طرف نیستی، تو با خداوند طرفی! «والینصح» یعنی تمام توجهت به این باشد که مصلحت او چیست، نه منفعت تو. «والیجتهد» یعنی با تمام توان و تلاشت کار کن و کم‌کاری نکن. ما نمی‌گوییم لذت نبر، می‌گوییم اصالت لذت نداشته باش!  ما نمی‌گوییم غذا نخور، ما می‌گوییم هدفت از غذا خوردن لذت نباشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به حدیثی از امام صادق(ع) اشاره کرد که فرمودند «۵ چیز اگر در زندگی شما نباشد از آن لذت نمی‌برید: ۱- الصحه ۲- الامن ۳- غنا ۴- القناعه ۵- الانیس الموافق » و گفت: امیرالمومنین(علیه السلام) می‌فرمایند: «الصحه افضل النعم» یعنی رشته شما با مهمترین نعمت الهی به انسان سروکار دارد.

وی ادامه داد: پزشکان ایران اسلامی پدران پزشکی جدید در جهان بودند. ابن سینا فقیه هست، فیلسوف هست، مفسر هست و در عین حال یکی از چند نابغه پزشکی در تاریخ بشر است. «العلم علمان، علم الادیان و علم الابدان». همانطور که علوم ادیان الهی است، علوم پزشکی هم الهیست.

رحیم‌پور ازغدی یادآور شد: نظریه پردازان الهی در باب پزشکی در دنیا همین الآن هم هستند که گرچه با دقت نگاه قرآن به این مسئله نگاه نکرده‌اند، اما شروع به بحث کرده‌اند و امروز دنیا در حال عبور از پزشکی سکولار است، این یعنی باید علاوه بر جسم افراد به روح آنان نیز توجه کنیم.

وی افزود: ما پیشرفت‌ها و ابزارهای پزشکی نوین را باید استفاده کنیم، اما باید به اهمیت بدن هم توجه کنیم. کسی که ۳۰سال است دارد بدن را تدریس می‌کند چطور می گوید بدن چیست؟ چطور می‌شود این همه علم را ببیند و علیم و خبیر را نشناسد؟

عضو شورای نمایندگان مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تاکید کرد: در پزشکی اسلامی باید به این مسائل توجه کرد. بدن زن مقدس است چون محلی برای خلقت یک انسان جدید است.

وی در ادامه به اهمیت معنوی جسم اشاره کرد و گفت: در نگاه سکولار، هر کس خودش را با جسم اشتباه می‌گیرد، یعنی فکر می‌کند خودش جسمش است. اما در اسلام می‌گوییم این بدن من است نه اینکه این (جسم) من هستم. ادیان الهی می‌گویند جسم مهم‌تر از چیزی است که مادیون می‌گویند، پس بهداشت و سلامتی‌اش هم مهمتر است. بخشی از پزشکی مربوط به اعمال زیبایی است که نوعی نگاه سکولار به بدن است.

رحیم‌پور ازغدی افزود: اینکه خدا به خلقت و طبیعت در قرآن توجه می‌دهد، در واقع می‌خواهد آیات الهی را نشان دهد که ماده، هدف نیست. همه ابعاد انسان را نباید به بعد زیست شناختی تقلیل داد بلکه باید به بعد غیرمادی هم توجه کرد.

وی گفت: حداقل کار در هر رشته‌ای، علنی کردن دفاع از خون شهید است که یک راهش ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی برای مطالبه‌گری از مسئولین است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، قبل از شروع سخنرانی رحیم‌پور ازغدی دانشجویان بسیجی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در اعتراض به اقدام اخیر آمریکا علیه سپاه بیاینه‌ای را قرائت کردند که متن بیاینه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
أَمْ یُرِیدُونَ کَیْدًا فَالَّذِینَ کَفَرُوا هُمُ الْمَکِیدُونَ
(سوره مبارکه طور،  آیه ٤٢)

تاریخ انقلاب ما، مملو از کیدهای دشمن است. کیدهایی که با ظن تاثیر و حتی براندازی نظام انجام شد اما این قول خداوند است که این به ظاهر نیرنگ‌گران، خود بزرگ‌ترین فریب خوردگان هستند.

حرکت شنیئی که آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مرتکب شد نیز کید دیگری است که همچون کیدهای گذشته #برآب است! هرچند که انتظار بیشتری هم از این رژیم خون‌خوار و تروریست‌پرور نداریم، اما دولت آمریکا بیش از پیش نشان داد که همچون کودکی که پای بر زمین می‌کوبد و جاهلانه چیزی را طلب می‌کند که در حد و اندازه او نیست، سال‌ها است که به نابودی رژیم مقدس جمهوری اسلام چشم دوخته است و باورهای مادی‌گرایانه‌اش وی را دچار حماقتی کرده که نمی‌فهمد «نرید أن نمن علی الذین استضعفوا فی الارض» چه مفهومی دارد، نزدیک به نیم قرن است که با انواع فشارهای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و غیره کمر به نابودی این ملت بسته است اما همواره سرش به سنگ خورده است و در آینده نیز نخواهد توانست غلطی بکند. اما این فریب‌خورده نمی‌فهمد ۴۰ سال پای آرمان‌ها ایستادن یعنی چه؟ تلاش یک ملت برای مقدمه‌ساز ظهور بودن یعنی چه؟

در یک کلام، آمریکا نه توانسته، نه می‌تواند و نه خواهد توانست کوچک‌ترین غلطی بکند. چون این ملت خود یک سپاه هستند؛ سپاهی که پاسدار ارزش‌ها و شاکله این انقلاب است، سپاهی که در برهه‌های حساس تاریخ از جنگ تحمیلی تا سیل اخیر همیشه در صحنه بوده است، سپاهی که تا آخرین قطره خون پای کشورش و پای امامش خواهد ایستاد؛

و ما دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز، همراه با ملت شریف ایران  این جمله را بلند می گوییم:

#ما_همه_سپاهی_هستیم»

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج